плита с надписями в Аккермане

Російські окупаційні війська вивозять колекції Херсонського обласного краєзнавчого музею античного та середньовічного періодів. Частина реліквій має значення для Одеської області.

Як розповів ректор Південноукраїнського національного педуніверситету ім.Ушинського Олександр Красножон, саме в цьому музеї зберігалися чотири заставні плити XV століття з Акерманської фортеці.

«Значення цих пам’яток для науки загалом та історії, зокрема Білгорода, важко переоцінити. Але крім наукового, ці плити мають ще й ідеологічне значення. Вперше їх вкрали ще 1942 року румунська окупаційна влада з археологічного музею Одеси. Після війни їх повернули, але, через непорозуміння, чомусь у Херсон. Нікому зі спеціалістів нове місце перебування плит відомо не було і вони вважалися загубленими назавжди. У 2013 р. я випадково відкрив цю колекцію наново і розпочався новий період в історії вивчення їхніх текстів, який дав кардинально нові результати», – розповів Олександр Красножон.

Одеський історик наголосив, що для точності епіграфічних досліджень необхідно мати справу з оригіналами чи якісними копіями.

«У 2016 році за моєю ініціативою та підтримкою Віктор Андрєєнков реставратори зняли форми з цих плит, за якими зробили виливки високої якості для експозиції Білгород-Дністровського краєзнавчого музею та самої фортеці. За підтримки тодішнього директора КП “Фортеця”, Наталія Убейник, ми встановили копії цих плит у їхні первісні ніші на стінах середньовічної твердині. І тепер, на жаль, лише ці копії доступні для подальшого вивчення дослідників», – заявив він і уточнив, що самі форми незадовго перед війною були передані до фондів Національного заповідника «Софія Київська» за сприяння того ж Олександра Джанова. Як з’ясувалося, все робилося недаремно.

Олександр Красножон упевнений, що колекцію Херсонського музею буде незабаром повернуто, а імена всіх посібників від науки увійдуть до історіографії, незалежно від їхніх статусів, звань, досягнень і національностей, як це сталося з вченими Королівської Румунії часів Другої світової, що переорали фонди музеїв Одеси.