В воскресенье один из самых успешных мэров Украины, вице-президент Ассоциации городов Украины Андрей Садовый встретился с одесситами. На следующий день глава Львовского городского совета и лидер партии «Самопоміч» провел встречи с руководством Одессы и Одесской области. Корреспондент «Новостника» пообщался с Андреем Садовым — представляем вашему вниманию интервью в оригинале.

Фото: novostnik.com.ua
Фото: novostnik.com.ua

– Ви мали зустріч із мером Одеси Геннадієм Трухановим. Про що ви спілкувалися?

– Перш за все, дуже добре, що Одеса має легітимно обраного мера. Час безвладдя відображається негативно на будь-чому.

Ми говорили про можливість прямого авіаційного сполучення. Думаю, це реально. Я зі своєї сторони, Геннадій Труханов – зі своєї, будемо працювати з перевізниками, щоб скоріше організувати процес. Також я запросив міського голову до Львова та готовий з ним максимально ділитися власним досвідом.

Багато хто дивиться на наші міста, як на туристичні та культурні центри України. Хоча, окрім цього, це важливі наукові та промислові центри: Одеса – це морські ворота України, а Львів – західні.

Добра комунікація, Чорне море, індустріальний парк у Львові, порт в Одесі – все це дає великі можливості для співпраці та створенні нових робочих місць. Коли люди взаємодіють, то їх думки мають інше спрямування: вони направлені на розвиток та інтеграцію держави.

Сьогодні єдність має стати нашою національною ідеологією перемоги.

– Ви, напевно, зустрічалися з Едуардом Гурвіцом за його мерської каденції, ви мали зустріч під час днів Львову в Одесі з Олексієм Костусєвим, тепер з – Геннадієм Трухановим. Порівнюючи їх, хто на вашу думку, більш відкритий?

З Едуардом Гурвіцом я зустрічався у Страсбурзі. Я хотів налагодити більш активну співпрацю, але моя ініціатива не знаходила підтримки з його сторони.

Олексій Костусєв радо відгукнувся на співпрацю. Приїздив у Львів. Але як він працював, важко сказати. Думаю одесити знають про це краще.

Якщо говорити про пана Труханова, то він добре розбирається у проблематиці міста, що пов’язано з його депутатською діяльністю спочатку в міській раді, а потім у парламенті. Він достатньо відкритий. Між нами відбулася відверта розмова.

Дуже важливо, щоб він максимально швидко абсорбував всю проблематику у місті та знаходив нестандартне вирішення тих проблем. Щоб запрошував до співпраці мудрих, талановитих людей. До речі, я йому передав побажання від одеської молоді, з якою мав зустріч.

– Ви провели в Одесі два дні. Скажіть, що вам не сподобалося найбільше і ви б це змінили, і, навпаки, що сподобалося?

– Подобаються люди: мудрі та креативні. Таких дуже багато. Я це бачу. Дуже погано, що вони не залучені до процесів управління містом. Багато коштів необхідно інвестувати в інфраструктуру.

Мене бентежить естетика Одеси: незрозумілі вивіски, хаотичні надбудови на будинках…

Тут надзвичайно велике поле для роботи головних архітектора та художника міста.

Роботи, насправді, багато. Держава часто не просто не підтримує місцеве самоврядування, а відверто шкодить йому. Це проблематика всіх міст. Тому дуже важлива горизонтальна співпраця на рівні місцевого самоврядування. Потрібно ламати фобії, що існують. Я, наприклад, почуваю себе в Одесі достатньо комфортно. Спілкуюся з різними людьми та не відчуваю до себе жодної агресії. Так само, думаю, одесити почувають себе у Львові.

Треба частіше спілкуватися.

– Ваша політична сила «Самопоміч» буде приймати участь у парламентських та місцевих виборах? І ви самі – будете балотуватися у 2015 році на пост міського голови Львову чи, можливо, спробуєте себе в іншій якості?

– Особисто для мене важливо, щоб в Україні до влади приходили успішні, інтелігентні, чесні люди. Я це роблю зараз і буду займатися цим й надалі, незважаючи на те, де буду знаходитися. Бути мером міста, де ти народився — це дуже велика честь.

Поки є довіра – я буду працювати. Забігати наперед не хочу. Як кажуть: «Хочеш насмішити Бога, розкажи про свої плани».

– Ви достатньо ретельно ставитеся до відбору людей, що представляють «Самопоміч». Зокрема, у Київраді серед п’яти членів фракції: кандидат біологічних наук, власник мережі ресторанів, власник успішного онлайн шопінг-клубу, фінансовий та генеральний директори. Самодостатні люди, що зробили себе самі. Можете назвати одеситів, котрих ви би хотіли бачити поряд із собою?

– В Одесі я провів достатньо цікаві зустрічі з різними людьми та запросив багатьох до Львову на семінари «Самопомочі». Вони ознайомляться з нашою ідеологією, що побудована на принципах самоорганізації, самодисципліни та самоврядності. Побачать нашу практику: яким чином, навіть не маючи влади, бути корисним для людей. Хто з них сприйме наші ідеї та захоче щось змінити в Одесі, той і буде нашим представником.

Зараз я не буду озвучувати прізвища. Я не робив офіційних пропозицій, а ще раз повторюсь — запросив людей на навчальні семінари. Вони самі зроблять вибір.

– Ви працюєте в якості мера вже майже дві каденції. Чим пишаєтесь найбільше на цій посаді?

– Напевно, тим, що у міській раді працює дуже багато класної креативної молоді. І це важливо. Це майбутнє.

Коли у 2006 році я зайняв посаду, у місті не було цілодобового водопостачання: вода текла чотири години зранку та чотири години ввечері. Зараз вода є цілодобово. Відремонтовано більше сотні кілометрів доріг: мова йде про капітальний ремонт. Повністю змінена вся інженерія міста. Нам вдалося запустити низькопідлоговий трамвай.

Мені приємно, що змінилася сама атмосфера міста. Є надія та є оптимізм.

– Зараз багато розмов точиться навколо теми децентралізації та передачі повноважень на місця. Які функції потрібно передати містам в першу чергу?

– Першочергове — це податки. Левова частка йде до державного бюджету. Тому ти можеш мати шикарні ідеї, але якщо немає грошей для їх реалізації, то все марно.

Безперечно, частину податку на прибуток підприємств треба лишати в тих місцях, що генерують його.

Друге питання – славнозвісні інспекція Держбудконтролю, дозволи на ведення будівельних робіт, дозволи на експлуатацію… Там сьогодні монополія держави, яка стає корупційною монополією. Ці повноваження повинні бути передані на місця. Дуже важливо, щоб рішення приймалося на місці, а не у Києві.

Третє — міста повинні мати вплив на муніципальну міліцію. Вона повинна бути сформована, адже на кону – громадська безпека. Мова йде також про дільничних та Державтоінспекцію.

На сьогодні ці структури відірвані від мешканців міста.

Міста – це двигуни України. Зараз ці двигуни працюють на холостому ходу. Якщо дати їм повноваження, то вони зможуть вивести країну на якісно іншу орбіту розвитку.

– Основні галузі розвитку міста Лева – туризм та IT-індустрія. Якщо з туризмом все зрозуміло, то IT-сегмент викликає питання. Невже це може дати сильний імпульс розвитку у масштабах цілого міста?

– Для мене, перш за все, важливий гармонійний розвиток міста. Важливо, щоб розвивалася харчова, легка промисловість, машинобудування, книгодрукування. Є галузі, які дають можливість бути лідерами у країні та світі. Для Львову – це індустрія туризму та IT-сфера. Щодо останнього: айтішник отримує, як правило, мінімум 10 тис. грн зарплати, з чого він сплачує податки. Це значні надходження до місцевого бюджету. Але найголовніше — це велика концентрація мудрих людей. Якщо в одному місці збираються багато мудрих людей — це дає феноменальний результат.

Мені дуже приємно, що сьогодні багато спеціалістів IT-сегменту переїздять до Львову з інших міст України. На сьогодні ріст у цій сфері складає 25%. Ми маємо попит та нові вакансії.

– За останні 8 місяців у країні відбулися події, що змінили людей та їх відношення один до одного. Чи змінилося відношення львів’ян до одеситів?

– У Львові та Одесі на 99,9% живуть прекрасні люди. Є певна кількість, скажімо так, невихованих радикалів, котрі пробують псувати нам погоду.

Вони не повинні домінувати. Треба, щоб активні, порядні люди брали ініціативу на себе. Я це роблю у Львові. Пропоную робити це в Одесі. Разом – ми дуже велика сила.

– А ось менталітет. Ви відчуваєте різницю між львівським та одеським менталітетом?

– Одесити можуть більше думати. Тут є море, витягнув руку – персик впав на долоню, другу руку протягнув – груша впала. У Львові немає такого клімату, працювати потрібно більше.

Запрошую вас у Львів. У нас є Карпати. Це дуже велика енергетика. Ми є вільні міста. Нас пробували опановувати в різні періоди, але нічого не вийшло. Наша єдність — запорука нашої держави. Я люблю Одесу та мудрих одеситів. Я хочу, що б між нами був великий міст любові, взаємоповаги та дружби, якби банально це не звучало.

Економіка