Константин Таушанжи

Однією з причин суттєвої підтримки Росії гагаузами Молдови називається досить низький рівень освіченості. Такого висновку дійшов один із співзасновників Комратського державного університету, доктор економічних наук Костянтин Таушанжі за підсумками низки проведених досліджень.

В інтерв’ю молдавського видання Jurnal.md він пов’язав проросійську позицію гагаузів з низьким рівнем освіти та засиллям російських телеканалів у місцевій кабельній мережі, що дозволяє російській пропаганді впливати на позицію населення Гагауської автономії.

«Це явище залежить від рівня освіти. Я доктор наук, навчався в Одесі та добре знаю праці Леніна. І коли я бачу його пам’ятник у Комраті, а через дорогу церкву, я кладу руки на голову, бо Ленін сказав, що релігія є опіумом для народу», – заявив він.

За його словами, у 90-х роках він проаналізував відсоток людей з вищою освітою серед етнічних груп Молдови. Найбільше високоосвічених приходилось на євреїв, а молдавани перебували на передостанньому місці. У той період в Молдові серед представників молдавської етнічної групи лише 14 осіб на тисячу мали вищу освіту. Гагаузи йшли слідом із показником 7 осіб на тисячу. Поширеність вищої освіти серед гагаузів пов’язувалась із мовним бар’єром, що спробували виправити відкриттям Комратського державного університету.

Читайте також: Гагаузи Молдови перенесли надзвичайний з’їзд депутатів через ризик дестабілізації

Костянтин Таушанжі вважає, що саме відмінністю рівня освіти та менталітетом гагаузи відрізняються, наприклад, від жителів прибалтійських країн, де освіченість вища і «засуджувалися і депортації, і організований голод» і відмічається одностайність підтрики України в умовах широкомасштабного російського вторгнення.

«Інша проблема в тому, що ми не маємо науки. Ми багато разів говорили нашому народу, що треба брати науку у турків, бо інакше нічого не зміниться. В таких умовах гагаузи налаштовані проросійськи через пропаганду, яку безжально ковтають неосвічені. На нашому кабельному телебаченні всі канали російські, у нас лише кілька молдавських та один білоруський. І якщо щодня, 24 години на добу, ми слухатимемо лише пропаганду Соловйова та союзників Кремля, то отримаємо те, що маємо», – наголосив Костянтин Таушанжі.

Варто зазначити, що Костянтин Таушанжі був одним із підписантів під Декларацією про незалежність Молдови, доктор економічних наук, один із співзасновників Комратського державного університету та тричі мер міста Комрат.