Гагаузская автономия

В Гагаузькій автономії Молдови вирішили відкласти проведення Надзвичайного з’їзду депутатів усіх рівнів, щоб уникнути подальшої ескалації внутрішньополітичної ситуації в країні. Гагаузи вирішили не давати привід зовнішнім силам скористатися запланованим кілька місяців тому з’їздом для організації провокації в регіоні.

Постанова про перенесення з’їзду депутатів усіх рівнів Гагаузії за підписом голови місцевого парламенту Дмитра Константинова опублікована на сайті Народних зборів Гагаузії.

Як заявив молдавському виданню Nokta віце-спікер НСГ Георгій Лейчу, перенесення з’їзду пов’язане із ситуацією в суспільстві та необхідністю «ретельніше підготуватися до його проведення».

«Зовсім очевидно, що суспільно-політична обстановка, що склалася, дає привід нам усім дійти однозначного висновку, що певні політичні сили всередині країни і за кордоном можуть використовувати цей з’їзд і спровокувати ситуацію, що виведе цю напругу в суспільстві ще на більш високий рівень. Це те, чого ми найменше хотіли б», – сказав Лейчу.

Рішення провести з’їзд депутатів усіх рівнів автономії та примарів населених пунктів Гагаузької автономії Молдови ухвалювалося у серпні 2022 року. Передбачалося, що на з’їзді буде обговорено та вироблено підходи з багатьох питань соціально-економічного розвитку автономії. Але останніми тижнями внутрішньополітична обстановка в Молдові і ситуація навколо Гагаузької автономії загострилася. Все частіше в молдавському експертному співтоваристві звучать заклики до ліквідації автономного статусу Гагаузії, в тому числі через інакомислення та симпатії до Росії.

«Треба трохи почекати та ґрунтовно підготуватися, щоб був більш осмислений документ, який реалізується. Результатом [з’їзду] не повинно бути прийняття рішення, яке б поставило всіх у глухий кут, а таке, яке дозволило б вирішити ці проблеми. Ми такий мали намір», – заявив Георгій Лейчу.

Зазначимо, перший Надзвичайний з’їзд представників гагаузького народу відбувся 12 листопада 1989 року, результатом якого стало проголошення про створення Гагаузької Республіки у складі МРСР. Фактично невизнане державне утворення проіснувало аж до 1995 року, коли за підсумками мирних домовленостей Кишинева та Комрата було створено Автономне територіальне утворення Гагауз Ері.

постановление о переносе съезда депутатов Гагаузии

Політика