карикатура к слову реформа

В Ренійській центральній міській лікарні, ймовірно, закриють пологове відділення. Такі прямі наслідки дії медичної реформи в Україні. Дане питання обговорювалось на 28-й позачерговій сесії Ренійської міської ради.

«Пологове відділення лікарні доведеться скоротити: з десяти ліжок там залишаться лише два ліжка. У той же час не йдеться про повну ліквідацію нашого пологового будинку: всі місцеві породіллі, як і раніше, будуть реєструватися в Рені і перебувати під медичним наглядом. Проте статистика показує, що за перше півріччя поточного року у нашій громаді зафіксовано лише 38 пологів. Це не просто мало, а дуже мало, – сказав міський голова Ренійської громади Ігор Плєхов. – Для того, щоб Національна служба здоров’я України (НСЗУ) могла підписати договір з Ренійською ЦМЛ про пакет медичних послуг по допомозі породіллям, лікарня має приймати не менше 150 пологів на рік. Це – одна з необхідних умов існування пологового відділення у будь-якій комунальній лікарні. Крім того, діє низка стандартів щодо забезпечення лікувальних закладів профільними фахівцями та медичним обладнанням. Один із таких стандартів передбачає, що у пологовому будинку мають працювати, як мінімум, четверо акушерів-гінекологів та четверо анестезіологів (нині в Рені залишився лише один гінеколог – Марина Василюк, яка обіймає посаду завідувачки пологового відділення ЦМЛ – Прим. авт.). У нас немає відповідних фахівців, тобто наш пологовий будинок за цілим рядом критеріїв не може претендувати на здійснення пакету послуг з допомоги породіллям. Отже, ці послуги НСЗУ не фінансуватиме. У ренійських лікарів залишиться можливість приймати пологи лише в екстрених випадках».

Інформацію міського голови доповнив генеральний директор Ренійської ЦМЛ Олег Бурля. За його словами, на сьогодні діють дуже жорсткі стандарти та нормативи супроводу вагітних жінок – працювати «по-старому» вже не можна.

«Якщо раніше, припустимо, була можлива ситуація, що акушер-гінеколог міг приїхати на машині «швидкої допомоги» до лікарні, де вже знаходилася породілля, у якої почалися пологові перейми, то тепер такий порядок законодавчо заборонено. Сьогодні акушер-гінеколог повинен сам зустрічати «швидку», яка доставляє породіллю до лікарні. І далі лікарі супроводжують весь процес пологів, – зазначив Олег Костянтинович. – Більш того, один анестезіолог-реаніматолог окремо веде породіллю, а інший анестезіолог-реаніматолог окремо веде дитину. І обов’язково – цілодобово! Не допускається загальна реанімація і для пологів, і для хворих з інсультами, інфарктами тощо. Для пологового будинку має бути створена окрема реанімація – такі вимоги МОЗ та НСЗУ. Без дотримання цих умов з нашою лікарнею ніхто не підпише договір про пакет послуг із допомоги породіллям. Будь-яка «самодіяльність» у цьому сенсі може призвести до сумного результату: перший юридичний епізод – і нас притягнуть до відповідальності».

Проте депутатів міськради не задовольнив такий стан справ. Зокрема депутат Валентина Єпітроп поцікавилася, чи можна зберегти пологове відділення лікарні в тому випадку, якщо воно фінансуватиметься не НСЗУ, а безпосередньо громадою, за рахунок місцевого бюджету.

Читайте також: Виконком Ренійської міськради затвердив перелік та вартість платних послуг лікарні

«Ні завідувачка пологового відділення, ні інші лікарі не візьмуть на себе відповідальність приймати пологи, якщо неможливо забезпечити дотримання чинних вимог та протоколів МОЗ. Як уже говорилося, винятком можуть бути лише екстрені випадки. Усі все розуміють, але такий закон. Якщо, не дай Боже, під час або після пологів з матір’ю чи дитиною щось трапиться, родичі можуть подати на лікарів до суду. І справа може закінчитись навіть кримінальною відповідальністю. Причому серйозні проблеми будуть і в мене, і в гендиректора лікарні. Але є й інший бік проблеми. Припустимо, у майбутньому ми станемо успішною громадою та зможемо дозволити собі утримувати чотирьох акушерів-гінекологів. Можливо навіть без фінансування з боку НСЗУ. Але навіть це – не вирішення питання в повному обсязі. Як вже було зазначено, у Ренійській громаді – дуже мало пологів. А кількість пологів – це лікарська практика. Жоден акушер-гінеколог не погодиться тут працювати, якщо він не матиме практики, яка дозволяє підтримувати кваліфікацію. Ось чому з’явилася норма про те, що пологовий будинок має приймати не менше 150 пологів на рік», – відповів Ігор Плєхов.

За словами міського голови, останніми роками державну медичну політику побудовано таким чином, що перевагу спочатку отримують більші міста, здатні забезпечити належний рівень охорони здоров’я. Чи є подібна політика свідомою чи вона стала наслідком об’єктивних соціально-економічних процесів, – інше питання. Але за фактом все робиться для того, щоб спеціалізована медична допомога була зосереджена у кращих лікувальних закладах, тоді як медицина в маленьких містах та громадах буквально кинута напризволяще.

«Яскравий тому приклад – Дунайська обласна лікарня в Ізмаїлі. Свого часу – до нашого нещастя та до їхньої радості – вони поквапилися, виявили ініціативу та перетягли на себе головні пакети медичних послуг», – додав міський голова.

«Хочу внести ясність, щоби не виникало зайвих питань. Повторюю: ми, як і раніше, прийматимемо екстрені пологи. Для цього у лікарні зберігається операційна, зберігаються акушерки», – наголосив гендиректор ЦМЛ.

У ході сесії ситуацію в телефонному режимі (за гучним зв’язком) прокоментувала і завідувачка пологового відділення місцевої лікарні Марина Василюк.

«З огляду на те, що у нас немає можливості отримати пакет на прийняття пологів згідно зі стандартами НСЗУ, ми маємо право приймати лише екстрені пологи. Для пакету за плановими пологами ми повинні забезпечити цілодобове лікарське спостереження за станом кожної породіллі. Вимоги дуже високі, й у першу чергу вони пов’язані з профілактикою материнської смертності. Ось на що налаштовано МОЗ. Тобто маленькі пологові відділення, де мало пологів, – це багато ризиків, тому що один-два лікарі просто фізично не можуть забезпечити цілодобову медичну допомогу породіллям та новонародженим. Ургентну практику, коли лікаря привозять з дому машиною, в акушерстві заборонено. Водночас хочу наголосити: якщо Ренійська громада в майбутньому стане успішною, ми цілком зможемо претендувати на пакет послуг з допомоги породіллям. На сьогодні наша матеріально-технічна база дозволяє обслуговувати пологи. Наразі жіноча консультація Ренійської ЦМЛ отримала право на пакет послуг із супроводу вагітних в амбулаторних умовах. Гінекологія у Рені залишається, вагітні можуть у нас спостерігатися, зберігати вагітність тощо. Але всі планові пологи переводять у перинатальні центри», – розповіла Марина Василюк.

Нагадаємо читачам, що в результаті медичної реформи Національна служба здоров’я України стала головним замовником медичних послуг за державною програмою медичних гарантій, а лікувальні заклади надають певні пакети цих послуг на підставі договорів з НСЗУ; відповідно, фінансування тієї чи іншої лікарні залежить від обсягу, специфікації та якості медичного обслуговування населення в рамках договору, причому умови закупівлі медичних послуг повністю залежать від НСЗУ.

Відзначимо також, що логіка такої моделі виглядає так. Програма медичних гарантій має на меті закупівлю безпечних та доступних медичних послуг для всіх категорій населення. Треба розуміти, що існують умови закупівлі медичних послуг, і кожна медустанова, яка бажає брати участь у цій програмі, щороку подає свої пропозиції. І тут дуже важливо, чи відповідає ця установа умовам закупівлі певного пакету послуг. Нормативною базою для цього є постанови Кабміну, які видаються щороку: саме вони визначають умови закупівель Національною службою здоров’я. Простіше кажучи, якщо лікарня не відповідає певним умовам того чи іншого пакету медичних послуг, то вона не може претендувати на укладення договору з НСЗУ на цей пакет.

Андрій ПОТИЛІКО