Иван Русев

На одеському узбережжі Чорного моря екологи фіксували загибель чорноморських дельфінів. Результати досліджень вказують, що причиною масових смертей ссавців була активність російських кораблів у північно-західній частині Чорного моря. Число загиблих дельфінів обчислюється десятками тисяч.

Як розповів співробітник НПП «Тузлівські лимани», доктор біологічних наук Іван Русєв піж час прес-конференції в Одеському медіа центрі, у Чорному морі водяться три види китоподібних: азовка, афаліна та білобочка. З початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну та активізації діяльності російського флоту екологи України, Румунії та Болгарії почали фіксувати стрімке зростання кількості загиблих дельфінів.

Українські вчені припускали, що однією з причин є ураження внутрішнього вуха китоподібних через активне застосування російськими підводними човнами та надводними військовими кораблями сонарів, а також використання різного типу боєприпасів, у т.ч. мін.

«У північно-західній частині Чорного моря знаходилась значна кількість підводних та надводних кораблів. В деяких місцях підводні човни наближалися до берегової лінії на відстань до 100 метрів. Серед них була і «Москва» [крейсер – ред], всі знають у якому напрямку вона пішла. Усі ці кораблі створювали потужні звукові сигнали, які вражали дельфінів», – заявив вчений.

Читайте також: На півдні Одещини екологи мають намір створити рятувальний центр для дельфінів

За його словами, раніше вздовж берегової лінії Національного природного парку «Тузлівські лимани», що складає 44 км, за рік фіксували загибель до 6 дельфінів. Але з лютого до липня 2022 року на шестикілометровій ділянці парку, яка була доступна вченим, українські екологи виявили тіла 44 дельфінів. Вчені України припустили, що стрімке зростання числа загиблих китоподібних було пов’язане з бойовими діями, а пізніше їх гіпотеза була підтверджена результатами досліджень румунських колег.

«Румунські колеги зібрали тіла дельфінів, зробили дослідження за допомогою комп’ютерної томографії. Результати показали, що понад 50% загиблих дельфінів мали ураження кісток внутрішнього вуха», – наголосив він.

Екологи вважають, що чорноморські дельфіни гинули від розривів мін та снарядів, а також внаслідок ураження внутрішнього вуха дельфіна – одного з органів його системи ехолокації. Опромінені потужними сигналами сонарів військових кораблів або потрапивши в радіус враження вибухової хвилі, дельфіни втрачають здатність орієнтуватися у просторі і, як наслідок, стають легкою «жертвою» мін, а також не можуть полювати на риб.

«Втративши здатність до ехолокації, дельфіни не можуть упіймати рибу. Афаліна, наприклад, має їсти від 13 до 30 кілограм риби щодня. Без їжі вони швидко втрачають вагу, а їх імунна система слабшає. Як наслідок, їхній ослаблений організм стає жертвою паразитів та бактерій», – підкреслив Іван Русєв.

Читайте також: В лабораторіях Італії та Німеччини вивчать причини масової загибелі дельфінів у Чорному морі

Екологи зазначають, що кількість викинутих тіл дельфінів на шестикілометровій ділянці на берег не демонструє масштабу трагедії. Статистика показує, що море викидає на берег лише близько 5% тіл загиблих дельфінів, решта залишаються на дні. З урахуванням даних українських, румунських та болгарських екологів, прогнозована кількість загиблих дельфінів через активність російських кораблів у Чорному морі може досягати 50 тисяч. Для розуміння картини, населення китоподібних у Чорному морі в середньому становить близько 250 тисяч.

Іван Русєв підкреслив, що після деокупації острова Зміїний та відтіснення кораблів ЧФ у східну частину Чорного моря ситуація суттєво змінилася і в районі НПП «Тузлівські лимани» перестали виявляти тіла загиблих дельфінів.