На минулій сесії Ренійської міськради депутати обговорили проблему з лікарськими кадрами у місцевому Центрі первинної медико-санітарної допомоги (Центрі сімейної медицини).

У Ренійській територіальній громаді налічується 7 сіл, але донедавна лише в одному селі був сімейний лікар, який мешкав за місцем роботи. В інші села сімейні лікарі приїжджають за графіком – один раз на тиждень у кожне село. Іншої можливості охопити сільських мешканців первинним медичним обслуговуванням просто нема.

Цю тему порушив депутат міськради від села Новосільське Валерій Бабере. Він повідомив, що нещодавно в Новосільському почав практикувати молодий лікар, однак йому створюють такі умови роботи, що фахівець-початківець скоро може втратити бажання залишитися в селі.

«Наскільки мені відомо, молодого лікаря зобов’язали обслуговувати не лише Новосільське, а й Орлівку. Причому таке навантаження не призводить до збільшення його зарплати. Звичайно, у лікаря виникають питання. Крім того, у нього немає жодного транспорту, і він змушений добиратися з Новосільського до Орлівки і назад як доведеться. Лікар мав особистий транспорт, але він його продав. Йому пообіцяли якось компенсувати це, але нічого не компенсували. Боюся, що за рік-півтора він звільниться і знайде собі інше місце роботи, але вже не в нашій громаді. За такого ставлення до молодих фахівців ми ніколи не вирішимо проблему відсутності сімейних лікарів у селах», – заявив Валерій Бабере.

Ренійський міський голова Ігор Плєхов погодився з позицією депутата та запропонував заслухати на одній із найближчих сесій міськради керівника Центру сімейної медицини Сергія Георгіу. Водночас, як зізнався мер, на сьогодні, в умовах воєнного стану, громада майже не має реальних можливостей розвивати місцеву систему охорони здоров’я.

«Досить сказати, що у нашої сімейної медицини забрали чотири одиниці службового транспорту на потреби армії. Тому забезпечити молодого лікаря машиною наразі дуже важко. Спробуємо щось вигадати, але нічого обіцяти не можу. На жаль, існують і внутрішні причини, що призводять до того, що у нас не затримуються молоді лікарі. Давайте говорити відверто: практично в кожній лікарні діє своя «дідівщина», коли досвідченіші фахівці так чи інакше перешкоджають професійному зростанню своїх молодих колег. Це пов’язано з розподілом посад, нарахуванням зарплати тощо. За прикладами далеко ходити не треба. Порівняно нещодавно звільнився молодий акушер-гінеколог, який працював у Рені. Коли він підрахував, що у кращому разі йому дозволять прийняти 20 пологів на рік, то зрозумів, що тут йому нічого не «світить». Він поїхав до іншого міста і отримав роботу за фахом. Але, за моїми відомостями, його і там до пологового залу не пускають», – сказав Ігор Плєхов.

Зазначимо також, що 8 серпня п.р. виконком Ренійської міськради ухвалив Програму розвитку та фінансової підтримки комунального некомерційного підприємства «Ренійський Центр первинної медико-санітарної допомоги» до кінця 2022 року. На здійснення програми планується виділити з місцевого бюджету 1 млн 905 тис. грн. Як випливає з тексту документа, він складений з урахуванням того навантаження, яке створюють на сімейну медицину громади переселенці.

Наголосимо, що у програмі перераховані пріоритетні завдання, спрямовані на розвиток ЦПМСД. Однак, як не дивно, серед таких завдань практично немає конкретного механізму вирішення проблеми забезпечення центру лікарськими кадрами. Більше того, цю проблему навіть не сформульовано належним чином. Прочитавши програму, ми знайшли у її тексті лише одну скромну згадку про кадрове питання: до списку пріоритетних завдань включено «поліпшення забезпечення кваліфікованими медичними кадрами». Водночас жодної «розшифровки» цієї тези немає.

Зокрема, у програмі зазначено, що у штаті Центру сімейної медицини є 121 штатна одиниця, у тому числі 24 лікарі, 49 співробітників середнього медичного персоналу, 13 співробітників молодшого медичного персоналу та 34 інших (хто такі «інші», не уточнюється). Але це статистика штатної чисельності колективу ЦПМСД. Як укомплектована кадрами сімейна медицина за фактом, скільки лікарів не вистачає на сьогодні, що робиться або робитиметься для залучення до Ренійської громади молодих спеціалістів, – ці питання в програмі не відображені.

Андрій ПОТИЛІКО