Організація та проведення Росією фальшивих «референдумів» на окупованих територіях України не має нічого спільного із демократичними процедурами. Примушення до голосування в присутності військових з автоматами, підвезення людей з окупованих Криму і Донбасу, а також підкуп зубожілих мешканців грошима і квартирами… До чого тільки не вдаються окупаційна влада для створення видимості плебісциту. Кореспондент Інтернет-газети «Топор», поспілкувався з мешканкою Мелітополя Антоніною [ім’я змінено з метою безпеки], яка поділилася враженнями від того, що відбувається.
За словами Антоніни, після широкомасштабного російського вторгнення та окупації частини територій Запорізької області, у Мелітополі із 150 тисяч жителів залишилося не більше 40 тисяч осіб. Серед тих, хто залишився, переважно літні люди та окрема категорія громадян, які, за сімейними обставинами, не змогли залишити окуповані території.
«З початку окупації більшість мелітопольців виїхала з міста. З тих 40 тисяч, хто залишилися, багато хто волів не брати участь у так званому «референдумі», але окупаційна влада намагається хоч якось вирішити питання з явкою та необхідним для них результатом», – розповідає мешканка Мелітополя.
Напередодні фейкового голосування призначена Кремлем влада спробувала зробити видимість підтримки їх дій у Мелітополі. Буквально за кілька днів до міста приїхали значні групи людей із окупованого Криму та Донецька. Вони роз’їжджали містом із російською символікою та надписами на плакатах, намагаючись зобразити підтримку жителів ідеї приєднання Запорізької області до Росії, але активна пропаганда не вплинула на настрої людей.
«Багато кому пропонували піти і заробити на виборах. Переважна більшість відмовлялася, тому окупанти вирішили залучити до роботи в комісіях, скажімо так, соціально незахищені категорії громадян та людей з низькою моральною життєвою позицією. Є випадки коли за допомогу в організації псевдоголосування пропонували виділити за підсумками квартиру», – ділиться Антоніна.
Після 23 вересня і так спорожніле місто стало порожнім. Ті, хто мав змогу виїхати в прилеглі села, скористалися нагодою, сподіваючись, що їх не шукатимуть агітатори та залишать їх в спокої. Є також мілітопольці, які залишилися в місті, але багато хто не відчиняє двері, коли до них приходять агітатори з військовими.
«Про яке волевиявлення можна говорити, якщо до тебе в будинок стукає група агітаторів, представників так званих комісій та два озброєні автоматами військових. Люди намагаються не відчиняти двері, але до них приходять по кілька разів на день, сподіваючись застати вдома. Ми боїмося вийти на ринок або в магазин, щоби випадково не зустріти агітаторів з військовими», – розповіла мешканка Мелітополя.
Вона наголосила, що мелітопольці вірять в те, що рано чи пізно окуповані райони України будуть звільнені тому не хочуть допомагати окупаційній владі легітимізувати спробу анексії українських територій.
«Так, є невелика група людей, яка чекала на окупантів, але вони становлять мізерну частину населення Мелітополя. Цього разу Москві не вдасться обдурити весь світ, а території Запорізької та Херсонської області доведеться повернути Україні та її мешканцям», – закінчила свій коментар жителька Мелітополя.
Нагадаємо, в Києві заявили, що проведення Росією псевдореферендумів з юридичної чточки зору нічого не змінить. Українські війська, як і раніше, продовжать звільняти окуповані території. В МЗС України закликали міжнародне співтовариство посилити санкційний тиск на російське керівництво та не дозволити анексувати частину територій України.