Український уряд не відкидає продовження ракетних атак російських окупаційних військ на об’єкти енергетичної інфраструктури України. В Кабміні розглядають кілька можливих варіантів повного припинення енергопостачання загалом країною та окремо в деяких регіонах.

Внаслідок нещодавньої ракетної атаки на енергетичну систему країни енергетикам вдалося уникнути повного блекауту, хоча наслідки обстрілу були більш руйнівними, ніж 10 листопада.

У містах мільйонниках після влучень 19 із 70 випущених ракет зникли світло, вода та тепло. Атомні електростанції, що знаходяться на підконтрольній Україні території, припинили виробництво електроенергії і були відключені від енергосистеми України. Відновлення виробництва електроенергії почалося за добу. Також тимчасово припинили роботу гідро- та теплові електростанції. Компанії «Укренерго» вдалося в стислий термін відновити подачу електроенергії на об’єкти критичної інфраструктури. В результаті протягом доби відновили подачу води та тепла населенню.

Як повідомляє видання Forbes Україна з посиланням на звіт уряду України, наслідки майбутніх ймовірних атак російських військ на українську енергетичну систему можуть мати три основні сценарії блекауту.

Перший сценарій відключення енергосистеми

За першого сценарію розвитку ситуації передбачається, що російські війська можуть завдати ударів по транзитних підстанціях, що передають електроенергію на схід країни. У такому разі блекаут може поширитися на Лівобережжя. Без світла на 12-24 години можуть залишитись Чернігівська, Сумська, Полтавська та Дніпропетровська області, а також частини Харківської, Запорізької, Донецької та Луганської областей. Без світла можуть виявитись і частини Миколаївської, Херсонської, Кіровоградської, Черкаської та Київської областей, а також лівий берег Києва.

Для відновлення електропостачання енергетикам знадобиться близько 12-24 годин. Передбачається запуск електростанцій від малих ТЕЦ та ГЕС до великих ТЕС. Подача електроенергії насамперед відбуватиметься на підприємства тепло- та водопостачання, а також водовідведення.

Другий сценарій відключення електропостачання

За другим сценарієм блекаут може поширитись на всю територію України. Відновлення системи розпочнеться через подачу електроенергії із Європейської системи, до якої Україна підключилася рік тому. Електропостачання з’явиться в окремих регіонах, які поступово поєднуються в єдину енергосистему. Такий блекаут може тривати від 12 до 24 години.

Третій сценарій відключення електропостачання

В уряді України вважають, що найгірший сценарій може наступити за одночасної масової атаки по відкритих розподільних пристроях електростанцій та підстанцій, які об’єднують українську енергосистему із системою Європи. У такому разі АЕС можуть продовжити роботу на одному енергоблоці, маючи на власні потреби 100-140 МВТ.

Видання Forbes пише, що у разі удару в безпосередній близькості до АЕС із високою ймовірністю атомні електростанції зупинять, при цьому не буде можливості їх запитати протягом 2 годин.

Насамперед відновлять з’єднання української та європейської енергосистему Паралельно відновлять живлення малих гідроелектростанцій та теплоелектроцентралей. На відновлення роботи АЕС може знадобитись до 7 днів, після чого почнуть запитувати промислові об’єкти.