Єдиний портал викривачів корупції

Сьогодні, 6 вересня, в Україні стартувала повноцінна робота Єдиного порталу викривачів корупції.

«Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) з 6 вересня 2023 року запускає Єдиний портал повідомлень викривачів, на якому громадяни можуть повідомляти про факти корупції, які їм вдалося зафіксувати»,повідомили на сайті НАЗК.

«На першому етапі (впродовж 30 робочих днів) до Порталу будуть підключені спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції (НАЗК, НАБУ, Офіс Генпрокурора, Національна поліція) та ДБР.

Протягом 60 днів – міністерства, центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом, обласні державні (військові) адміністрації.

Протягом 90 робочих днів з дати запуску Порталу до нього будуть підключені Апарат ВРУ, Секретаріат Кабінету Міністрів, Офіс Президента, апарати (секретаріати) РНБО, ЦВК, Рахункової палати, КСУ, державні компанії тощо. Далі – обласні, міські, сільські та селищні ради», – йдеться у повідомленні.

Врешті, впродовж 180 робочих днів з дня запуску Порталу до нього буде під’єднано понад 92 тисячі організацій.

У НАЗК пояснюють, що Портал забезпечує цілодобовий доступ для подання повідомлень (у тому числі анонімних) через внутрішні канали повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень. Працівники установ та організацій, яким стали відомі факти корупційних правопорушень у їх організації, зможуть відкрито чи анонімно повідомити про них.

За розкриті випадки корупції передбачається винагорода, розмір якої становить 10% від грошового розміру предмета корупційного кримінального правопорушення, або від завданого державі збитку.

Проте її розмір обмежено 3000 мінімальних заробітних плат, встановлених на час вчинення такого правопорушення (на сьогодні ця сума складає 20 млн гривень).

Виплачується винагорода за результатами судового розгляду після ухвалення судом обвинувального вироку, що набрав законної сили.

Додамо, що отримати винагороду за викриття корупційних злочинів може лише та людина, яка набула статус викривача (умови: інформація має бути  достовірною; потрібно надати фактичні дані, що доводять можливе вчинення іншою особою корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, які можна перевірити; інформація має стати відомою викривачу у зв’язку з його трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходження нею служби чи навчання).

В іншому випадку людина, що повідомила про корупційне правопорушення, вважається заявником та не може розраховувати на винагороду, як і той, хто здійснив повідомлення анонімно.

Одещина посіла третє місце в Україні за кількістю корупціонерів

 

 

Політика