Виноградовка-Курчу

Депутати Болградської міськради надали згоду на перейменування села Виноградівка Болградської міської громади Болградського району Одеської області в село Курчу.

Це рішення дає змогу повернути населеному пункту, більшість населення якого є етнічними гагаузами, історичну назву, якого село було позбавлене у 1945 році.

Відзначимо, що прийняти таке рішення з першого разу депутатам не вдалося. Напевне тому, що під час громадського обговорення думки мешканців села розділилися: ті, хто брав участь в онлайн голосуванні підтримали пропозицію з перейменування, а ось побудинковий обхід мешканців з заповненням листів опитування дав протилежний результат. Тож прийняв проєкт рішення за основу, депутати не змогли проголосувати за рішення в цілому.

Але, врешті-решт, після обговорення правових нюансів існування трьох населених пунктів Виноградівка в межах Болградського району, а також необхідності повернення історичної пам’яті, депутаті вдруге повернулися до розгляду цього питання та прийняли позитивне рішення.

Додамо що під час сесії також були прийняті рішення на перейменування декількох вулиць села. Отже, в рамках деколонізації в Виноградівці (майбутньому Курчу) з’являться місцеві колоритні топоніми.

Вулиця та провулка Гагарина перейменовані у вулицю Бірлік (в перекладі з гагаузької – Єдність) та провулок Жеку Балабана (перший староста села на початку ХІХ століття).

Вулицю Гайдара перейменували на вулицю Качамак йолу («дорога-лазівка» або «дорога життя», якою користувалися мешканці в складні часи, наприклад, під час Голодомору 1946-1947 років).

Вулиця Хворостіна перейменована на вулицю Іллі Каракаша (уродженець села український дипломат й вчений, засновник й перший голова гагаузького громадського національно-культурного руху України).

«Тривала і системна робота, яка розпочалася влітку минулого року, отримала позитивний результат. Я б навіть сказав революційний, тому що вперше замість чергових сонячних, тихих, тінистих тощо, ми маємо назви зі змістом, які відображають історію села та увіковічення пам’яті людей.

Повернення ж історичної назви селу Курчу (остаточне рішення за Верховною Радою) є прецедентним і абсолютно правильним рішенням, оскільки гагаузи та мешканці регіону і так його використовують. Наші пращури зберігали стару назву, яка дісталася гагаузам у спадок від ногайців, понад 130 років (з 1811 по 1945 рр.), поки радянська влада не змінила її на Виноградівку…

Ще один важливий аргумент нарешті зникне плутанина з трьома Виноградівками в одному районі, коли траплялося так, що швидка їхала не туди, поштові перекази доходили не туди, і т.д.», – прокоментував рішення депутатів уродженець Виноградівки, редактор відділу політики газети «День» Іван Капсамун.

Наступний крок за Верховною Радою України, куди будуть направлені відповідні документи.

Вулиці Ізмаїла носять імена захисників з острова Зміїний і Азовсталі