украинские беженцы в ЕС

Близько 4 мільйонів українців отримали тимчасовий притулок у Європейському Союзі, з яких близько мільйона працевлаштованих. Такі дані наводить Європейська комісія за підсумками дії спеціального механізму тимчасового захисту для жахів, що втекли від розв’язаної Росією війни.

Як повідомляє DW з посиланням на віце-голову Єврокомісії Маргарітіс Шінас, у першій половині 2022 року в країнах ЄС притулок отримали 3 мільйони громадян України. Для українців доступ до ринку праці є безперешкодним, на відміну від інших категорій біженців.

Загалом до Євросоюзу з початку повномасштабного російського вторгнення в’їхали 16 млн. українців. З них 11 млн згодом повернулися на батьківщину, ще 1 млн громадян, які втекли з України, продовжили свій шлях до США, Канади, Великобританії та інших країн, повідомила єврокомісар із внутрішньої політики Ілва Йоханссон. Вона зазначила, що ті, хто повернувся до України, ухвалили це рішення у зв’язку зі своїми зобов’язаннями на батьківщині, прагненням захищати країну, возз’єднатися із сім’єю, продовжувати бізнес та брати участь у житті України.

47% тих, хто втік до ЄС від російської агресії – жінки, 34% – діти. Майже п’ята частина всіх дітей України зараз живе у Євросоюзі. З 1,3 млн дітей з України лише півмільйона було зараховано до шкіл по всьому ЄС, повідомив Маргарітіс Шінас.

“Ми підозрюємо, що багато хто з них навчається в українських школах в режимі онлайн”, – сказав він, додавши, що влада країн вивчає ситуацію, щоб дати їй оцінку. Єврокомісар закликав українських дітей навчатися у школах Євросоюзу заради інтеграції, оскільки їхня освіта в ЄС – інвестиції у майбутнє післявоєнної України, яка є кандидатом на вступ до Євросоюзу.

Загалом ЄС надав своїм країнам-членам загалом 13,6 млрд євро фінансової підтримки для задоволення потреб переміщених осіб з України та перенаправив їм інші додаткові кошти на суму понад мільярд євро.

У Брюсселі запевняють, що Євросоюз готовий підтримувати Україну стільки, скільки потрібно. Механізм тимчасового захисту українців уже продовжено до березня 2024 року, а може бути продовжено і до 2025 року. Водночас застосовуватиметься скоординований підхід ЄС для забезпечення плавного переходу біженців до інших правових статусів після максимального терміну тимчасового захисту. Також надаватиметься цілеспрямована підтримка тим, хто хоче повернутися додому в Україну.

Директива про тимчасовий захист забезпечила людям негайний захист та дотримання їхніх прав, звівши формальності до мінімуму, і вона має залишатися інструментом, доступним на рівні ЄС, заявив єврокомісар Шінас.