У Болграді народилося чудова ініціатива – небайдужі люди створили мовний клуб, у якому всі бажаючи зможуть вивчати та вдосконалювати українську, повідомляє кореспондент «Топора».
До справи підійшли таким чином, щоб зустрічі, які планують проводити щотижня, не нагадували нудних мовних курсів, а стали простором для спілкування, куди буде бажання повертатися.
За словами Оксани Кілафли, яку в Болграді знають як активну волонтерку, така ідея виникла після того, як декілька її знайомих поділилися бажанням опанувати українську, яку ніколи не вивчали. А звернулися вони саме до Оксани, тому що українська – її рідна мова, бо ж вона народилася на Івано-Франківщині. До того ж останнім часом і на роботі, і в побуті жінка розмовляє українською.
Сама Оксана каже, що потрапивши в Болград, перейшла на російську, якою розмовляли всі навколо, а коли не так давно знов повернулася до рідної, відчула, що зробити це не так вже і просто, бо виявилося, що вона за ці роки російськомовності забула багато слів. Зрозуміло, що тим, для кого українська не є рідною, і хто її не вивчав, заговорити державною, навіть маючи таке бажання, буде ще важче.
Тож жінка вирішила, що в Болграді мовний клуб, де буде панувати українська, конче необхідний. А його головною метою було визначено – подолати страх того, що ти у чомусь помиляєшся, та навчитися говорити українською, допомагаючи один одному.
З таким посиланням Оксана звернулася до болградців через соцмережі, оголосивши своєрідний початок навчального року: «Що найсолодше у світі? По-перше, це сон. По-друге, мед. По-третє, наша українська мова. Тому 2 вересня, гарно виспавшись після першого навчального дня, приходьте в Медовий центр, будемо розмовляти українською!
Як то казали колись – на численні прохання)…
Будемо розмовляти, говорити, балакати, белендіти, триндіти, патякати… І так до тих пір, поки не заговорите з таким галицьким акцентом, щоб, як приїдете у Львів, вам сказали – відразу чути, що ти з Франківська!»
На цей заклик відгукнулося трохи більше десятка людей, які і прийшли на перше засідання клубу (у ході спілкування виявилося, що охочих набагато більше і вони чекають на реакцію «першопрохідців», щоб визначитися чи влаштовує їх такий формат).
Після знайомства виявилося, що як вік, так і знання української у тих, хто прийшов, охоплюють досить широкий спектр. Наймолодшими у цей раз виявилися старшокласниці Болградської гімназії, яких запросили у якості вчителів, бо в них за плечима десять років вивчення державної мови. Щодо старших відвідувачів клубу, то вони вже не перший рік знаходяться на пенсії. Але кожен з тих, хто цього вечора прийшов до «Медового центру» Болграду, господарка якого Наталя Васильєва (Баурда) запропонувала саме тут проводити мовні зустрічі, бо сама мріє якомога краще опанувати українську, відчув, що він потрапив саме туди, куди хотів.
Не дивлячись на різницю у віці, на те, що тільки познайомилися, перші відвідувачі мовного клубу відчули майже родинний зв’язок, напевне тому, що їх об’єднала спільна мета, відкритість, готовність вчитися та допомагати іншим.
Ті, хто зібрався цього вечора за столом із чаєм, медом і солодощами, розповідали один одному про те, як до них прийшло бажання перейти на українську, як вони намагаються зробити це самотужки, у тому числі читаючи книжки українською.
Виявилося, що і вчителі – старшокласниці вважають, що відвідини клубу допоможуть їм збагатити та вдосконалити свою українську, якою подруги спілкуються між собою вже певний час. А щодо «учнів», то комусь українська потрібна для роботи, хтось хоче нарешті вивчити мову держави, громадянином якої є, комусь після початку широкомасштабної війни гидко чути мову окупанта, а хтось, опанувавши українську, хоче відчути себе українцем, не зважаючи, що за національність він росіянин, болгарин чи гагауз.
Тобто, причини у всіх різні, але мета одна – говорити українською. І ця мета вже на першій зустрічі об’єднала ще вчора незнайомих людей.
До речі, у цей вечір у приміщенні «Медового центру», який за пропозицією гостей на цей час перетворився у «Клуб солодкої мови», лунало не лише слово, але й пісня. Її подарувала своїм новим друзям по клубу начальник відділу культури, молоді та спорту Болградської міськради Жанна Сусліна, яка також вирішила вдосконалити свою розмовну українську.
Додамо, що засіданні клубу планують проводити кожної п’ятниці о 17.00 у «Медовому центрі» Болграда за адресою: проспект Соборний, 121.
27 жовтня 2024 року Болгарія провела сьомі за три роки позачергові парламентські вибори, намагаючись подолати тривалу політичну кризу. Результати останнього голосування демонструють відсутність чітких перспектив до формування стабільного уряду більшості та появу певної фрагментації політичного ландшафту Болгарії на політичні сили з малочисельним представленням в законодавчому органі країни, проводить аналіз експерт ГО “Лабораторія досліджень та інформаційного аналізу” Михайло Панайотов.