В Одесі з одноденним візитом побував колишній спеціальний представник Держдепартаменту США з України Курт Волкер. У рамках приватного візиту американський дипломат взяв участь у молитовному сніданку із представниками органів місцевого управління та громадськістю, а також виступив на відкритті відреставрованого культурного центру UNION.
Журналисти Інтернет-газети «Топор» зібрали висловлювання Курта Волкера щодо перспектив закінчення війни, шансів України на перемогу, продовження міжнародної підтримки та ймовірності вступу України до ЄС та НАТО.
Про перспективу членства України в ЄС та НАТО
В Європі та США було достатньо скептиків через Україну. Ситуація змінилася, і тепер кожен стверджує, що Україна є європейською державою та частиною європейської родини. Вірю у те, що Україна стане членом ЄС та НАТО.
Сьогодні немає шляхів забезпечення європейської безпеки без України, як члена НАТО. На це є багато причин. Не думаю, що США нададуть гарантії безпеки, залишивши решту партнерів за дужками. Вони також мають надати гарантії.
Думаю, саміт у Вільнюсі має дати чіткий сигнал Україні, Росії та усьому світу, що НАТО запускає процес надання Україні членства. Мають бути названі практичні кроки на цьому шляху. Якщо саміт у Вільнюсі не зробить достатньо, для Росії це буде поганий сигнал про те, що продовжуючи битися вони зможуть уникнути членства України в НАТО. Потрібно переконати Росію, що все закінчено на цьому шляху.
Ми також не знаємо, де закінчиться війна. Німеччина стала членом НАТО, коли Східна Німеччина була окупована Радянським Союзом. Є можливість застосувати досвід Німеччини, хоч є суттєві відмінності з Україною. У такому разі буде якась формула деокупації територій, що не знаходяться під контролем України на момент ухвалення рішення, та підтримки мирної інтеграції решти територій.
Коли я був послом США в НАТО, багато хто ставив питання, яка різниця між Україною та членом НАТО. Моя відповідь така: одна – це країна зі здібними, професійними, модернізованими, інтегрованими збройними силами, яка захищає передову лінію вільного світу, а інша – член НАТО.
Коли війна закінчиться, ми побачимо Україну з найбоєздатнішими, найсильнішими збройними силами в Європі. Тому кажу своїм колишнім колегам у НАТО, які сумніваються, чи варто надавати Україні членство, що небезпечно не матиме її у складі НАТО.
Про міжнародну підтримку України
США та Західна Європа винесли деякі уроки з російської агресії проти України. Ми помилялися, що можна вести бізнес з Росією як завжди. Путін встановив ідеологію, яка не є прийнятною ні для кого в Європі. Це ідеологія геноциду та фашизму. Він хоче знищити те, що робить українців українцями і не вірить у те, що Україна може чи має існувати. Він хоче знищити Україну, а це геноцид! Це має бути зупинено. В іншому випадку існує небезпека для всіх інших, кого путін захоче контролювати. Можливо Польщу, Балтійські країни, Грузію, Молдову чи Центральну Азію. Він хоче відродити Російську імперію за рахунок усіх цих людей. Ми не повинні це дозволити.
Ймовірно, що боротьба буде важкою. Поки не відомо, коли настане припинення вогню або де буде лінія розмежування, але ми знаємо, що Україна виживе як незалежна, суверенна, європейська держава без Росії.
Щоразу ми могли зробити більше, але говорили «ні». Щоразу ми говорили, що не збираємося постачати Stinger, танки, бронемашини, артилерію, далекобійні засоби поразки. Але на кожному кроці війни ми змінювали думку та робили більше. Щоправда, США поставляють Україні основні летальні види озброєння. Але ми можемо зробити більше та швидше. Що потрібно зробити зараз? Необхідно поставити Україні артилерійські та ракетні системи далекого радіусу, що дасть змогу вражати цілі на суттєвому видаленні, а не лише на відстані до 150-200 км.
Нам також необхідно зробити все необхідне, щоби Україна змогла отримати винищувачі типу F-16. Це мало бути зроблено рік тому, але ми не зробили це. Зараз ми говоримо, що на постачання сучасних винищувачів потрібен час. Якби почали це робити рік тому, то не знадобилося б стільки часу.
Якщо говорити про США, то у нас багато голосів, переважно на вкрай правому фланзі, зрідка на крайньому лівому, які дуже скептично ставляться до України. Вони кажуть, що необхідно уникнути Третьої світової війни, що Україна є корумпованою державою і чому ми повинні давати їй гроші і як вони будуть використані. Навіщо витрачати гроші в Україну, а не всередині США. Європейці мають давати більше. Ці голоси дуже гучні, але вони звучать від дуже мало людей. У Палаті представників, можливо, набереться 20 осіб на 435. У Сенаті можливо 2 сенатори на більш ніж сотню.
Але Україна справді маєте дуже сильне лобі в Конгресі та Сенаті, серед республіканців та демократів, які підтримують вас і готові йти далі у питаннях військової допомоги Україні. Минулого грудня, коли адміністрація президента запропонувала надати Україні вісім пакетів на суму 38 млрд доларів і направила пропозицію до Сенату, останній збільшив суму до 45 млрд доларів. Думаю, що контрнаступ України пройде навесні та влітку. Ми вже затверджені фонди на допомогу Україні аж до вересня. Наприкінці серпня чи на початку вересня ми побачимо нові вісім пакетів, які спрямують на затвердження Конгресу. Останній, за моїми оцінками, буде більшим, чого буде достатньо для покриття потреб у 2024 році. Тому що в США відбудуться президентські вибори, і ніхто не хоче входити до виборчих перегонів з дискусіями щодо виділення коштів Україні. Можливо, це буде пакет на 60 млрд доларів, затверджений у вересні і витрачений протягом 15 місяців.
Про свободу судноплавства в Чорному морі
У всьому світі США для забезпечення свободи навігації реагували на випадки, коли пірати атакували комерційні судна. Водночас, ніколи не вживали заходів щодо аналогічних ситуацій у Чорному морі. Росія має лише 10% берегової лінії в Чорному морі, але перешкоджає свободі навігації в Чорноморському регіоні. Це не прийнятно!
Необхідно сформувати консорціум чорноморських держав, міжнародних інституцій, бізнесу та друзів України для створення суспільства, заснованого на свободі навігації, свободі торгівлі, що поєднує чорноморський регіон із рештою світу, який забезпечить безпеку транспортних комунікації. Три члени НАТО, два бажаючі приєднатися до НАТО, Молдова. Немає причин, чому Чорне море має бути закритим.
Відновлення економіки України
На Заході більшість людей вважають, що необхідно зачекати на закінчення війни і після цього відновлювати Україну. Це велика помилка. Відновлення України є частиною шляху до української перемоги. Україна потребує сильної економіки, надходження податків, виплат військовим, відновлення інфраструктури, функціонування системи охорони здоров’я. Ви не можете продати все це з відсутньою економікою. Необхідно прогнозувати, як відновлюватимемо економіку вже зараз.
Говорячи про кошти на відновлення, це не будуть гроші американських та європейських платників податків. Йдеться про інвестиції. Необхідно мати бізнес, який готовий інвестувати у відновлення української економіки.
Також, не варто забувати про забезпечення безпеки інвестицій на мікро- та макрорівнях. Необхідно враховувати, що з будівництві заводів, наприклад, страховка не покриває страхові випадки, що виникли внаслідок війни. Слід створити спеціальні фонди, які б дозволили інвесторам покрити витрати у разі, якщо щось станеться. Яке найпростіше джерело фінансування таких фондів? У США та Європі заморожено кошти російського центробанку у розмірі близько 300 млрд доларів. Ми повинні покласти їх у трастовий фонд та використовувати його для покриття страхових випадків.
Про перспективи закінчення війни
Ми мали величезний обсяг розвідувальної інформації, але аналітика жахлива. Коли росія атакувала Україну, США мали рацію, коли говорили про намір росії напасти на Україну. Але помилялися, вважаючи російських військових здібними, а українських – ні. Російські військові виявилися слабо підготовленими та погано оснащеними, корумпованими, з поганим командним управлінням та відсутністю лідерства, слабкою моральною підготовкою та низькою волею до бою. Українські військові повна протилежність – добре підготовлені та оснащені, мотивовані, за допомогою союзників.
Коли ви подивіться на те, що відбувається, то видно підготовку України до контрнаступу. Росія цієї зими зупинилася і змушена зайнятися обороною. Вірю, що український контрнаступ буде успішним. Але навряд чи це призведе до закінчення війни. Путін продовжуватиме боротися доти, доки матиме можливість направляти солдатів на смерть. Він продовжить робити це, але Україна продовжуватиме рухатися далі. Ми знаходимося на шляху відновлення контролю України над своїми територіями. Думаю, нам необхідно продовжувати підтримувати Україну.
Не вірю у всілякі переговори з Путіним. Але Україна може створювати умови на полі битви, повертаючи свої території, те, що ви робите.
Знаю, що хотілося б розуміти термін закінчення війни. За кілька місяців чи за рік. Не думаю, що знайдеться хтось, хто розповість вам про конкретні терміни. Наприклад, Південна Корея все ще технічно перебуває у стані війни.
Але Україна вже виграла війну. Тому що український дух уже переміг і Україна існуватиме. Це вже перемога, але поки що не повністю досягнута. Україна бореться за життя, а путін – за смерть. Поки Путін буде там, ідеологія Росії буде проблемою. Думаю, настане день, коли росіяни перестануть приймати лідера, який наполягає на їхній смерті. Росія зміниться тоді, коли вона погодиться поважати Україну як незалежну ідентичність. Коли погодиться жити у своїх межах. Тоді, я думаю, настане справжній світ.
27 жовтня 2024 року Болгарія провела сьомі за три роки позачергові парламентські вибори, намагаючись подолати тривалу політичну кризу. Результати останнього голосування демонструють відсутність чітких перспектив до формування стабільного уряду більшості та появу певної фрагментації політичного ландшафту Болгарії на політичні сили з малочисельним представленням в законодавчому органі країни, проводить аналіз експерт ГО “Лабораторія досліджень та інформаційного аналізу” Михайло Панайотов.
Мінагрополітики розпочинає політику реального імпортозаміщення в сфері продовольства і разом з Кабміном розпочинає формування дорожньої карти для переорієнтації держзакупівель.
Міністр зовнішньої торгівлі та розвитку Фінляндії Вілле Тавіо оголосив про 20 млн євро на підтримку освітньої реформи в Україні, а також 500 тисяч євро на реформи шкільного харчування.