Сьогодні навіть школяр може стати затребуваним у найбільш оплачувані галузі. До прикладу, компанія SpaceX прийняли до себе 14-річного розробника, тим самим відкинувши всі стереотипи та прояви ейджизму.
Новітня ІТ-сфера є світом, де цінують твої знання та навички, а не диплом про освіту. Тому сьогодні сюди потрапляють навіть після проходження недовготривалих курсів. Навчитися робити простенькі сайти за заливати їх на хостинг — цього вже достатньо, щоб заробляти непогані гроші.
То чи варто здобувати профільну вищу освіту, щоб стати айтішніком? Де в Україні можна отримати документ про відповідну вищу освіту?
Переваги навчання в університеті на ІТ-спеціаліста
Нещодавно було проведено опитування, яке показало, що більше 90% айтівців в Україні мають вищу освіту або ж зараз проходять навчання. Тому в цьому є сенс.
Така освіта в нашій країні не є ідеальною, але вона надає той мінімум, який потрібен для майбутнього спеціаліста в цій сфері:
Базові знання з предмету.
Постійне спілкування з однокурсниками та викладачами на «своїй мові». Ті, хто вивчав програму самотужки, розуміють, що важливо мати однодумців, які можуть дати пораду чи підтримати в складній ситуації.
Після закінчення ВНЗ у людини є більше можливостей стати спеціалістом, ніж після проходження курсів.
Під час навчання в закладі з’являється ком’юніті, яке стане майбутньою базою.
До того ж курси пропонують найбільш популярні професії, такі як тестувальники, програмісти, веб-дизайнери. Якщо людина прагне отримати не дуже популярну професію (наприклад, адмініструвати сервери), то краще йти в університет.
Прихильники навчання в ВНЗ мають думку, що в закладі освіти можна отримати хороші базові знання, які потім можна закріпити чи розширити за допомогою додаткової літератури чи курсів. Але є також думка, що для ІТ-сфери 5 років є завеликим терміном і щоб стати достатньо кваліфікованим спеціалістом, достатньо трьох років. Є багато студентів, які йдуть на роботу, перебуваючи ще на 3 курсі університету — це є свідченням того, що цієї бази достатньо.
Переваги курсів для роботи і ІТ
Хоча у вищій освіті є свої переваги, та все ж після опитування лише 38% людей стверджують, що отримали знання по своїй спеціальності та 37% — що університет дав уміння командної роботи.
Сьогодні існує багато IT-курсів. І більшість спеціалістів потрапляють на роботу завдяки ним. Вивчення літератури, курси, фріланс — ці декілька кроків приводять до омріяної посади в компанії. Це не найлегший шлях, але набагато швидший, ніж в університеті.
Людина 35-річного віку або старша вже не буде сідати за парту в закладі освіти — оптимальніше пройти курси. Йти на навчання в ВНЗ краще дітям після школи, якщо вони хочуть працювати в IT.
Де в Україні можна отримати ІТ-освіту
Починаючи пошуки університету, варто зрозуміти, що основна частина спеціальностей у вишах має назви не такі, як вакансії на роботу. Тому перед вибором варто з’ясувати, яка спеціальність буде якнайкраще підходити для майбутньої професії. Найбільш імпонує розробникам комп’ютерна інженерія або комп’ютерні науки.
Києво-Могилянська академія. Варто вступити на факультет інформатики — там можна отримати спеціальність «Кібербезпека та захист інформації», «Комп’ютерні науки»;
Український католицький університет на факультеті прикладних наук з програмами «ІТ-бізнес аналітика», «Комп’ютерні науки», «Наука про дані»;
Київський національний університет Тараса Шевченка на факультеті інформаційних технологій має такі спеціальності, як «Інформаційні системи та технології», «Кібербезпека та захист інформації»;
Інститут комп’ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету «Львівська політехніка», де є 8 кафедр: «Кафедра автоматизованих систем управління», «Кафедра систем штучного інтелекту» та інші;
КПІ імені Ігоря Сікоського на факультеті інформатики та обчислювальної техніки;
Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут». Тут є 13 спеціальностей по ІТ, такі як «Прикладна математика», «Кібербезпека» та інші.
У цих ВНЗ спеціальності мають схожі назви, тому варто вибирати по репутації закладу, вартості платної освіти, можливості вчитися на бюджеті, віддаленості від рідного міста тощо.
Україна має велику низку закладів освіти, що можуть надати вищу освіту в сфері ІТ. В результаті опитувань було виявлено, що 77% студентів радять йти на навчання в університети України і не сумніватися в якості рівня викладання. Наші айтішники дуже цінні у всьому світі.
Варто запам’ятати: навіть найкращі ВНЗ в ІТ-галузі не стануть чарівною паличкою, яка гарантуватиме високооплачувану посаду. Потрібно буде й надалі постійно удосконалювати свої знання та вміння та вкладати кошти у свій розвиток як спеціаліста. Сьогодні технологічний світ дуже стрімко змінюється і витримати конкуренцію можуть тільки працівники, які слідкують за трендами та отримують нові знання.