Реорганізація вишів

В Одеському Національному Морському Університеті висловилися за реорганізацію (об’єднання) двох одеських морських вишів, але проти утворення Української державної морської академії.

Одеський Національний Морський Університет опублікував Відкритий лист щодо оптимізації мережі закладів вищої освіти в Україні та зокрема реорганізації двох морських вишів Одеси: Одеського національного морського університету та Національного університету «Одеська морська академія».

У листі висловлена позиція колективу щодо оптимізації мережі морських закладів вищої освіти в Україні, яка була узгоджена під час конференції трудового колективу Одеського національного морського університету.

Йдеться про те, що колектив вишу «підтримує Стратегією розвитку вищої освіти в Україні на 2022 – 2032 роки і згоден з тим, що для досягнення її стратегічних цілій необхідна «оптимізація мережі, укрупнення закладів вищої освіти, підтримка дослідницьких університетів».

Мало того, в університеті були згодні працювати по тому плану, який пропонувався 23 січня 2025 року на зустрічі членів Вченої ради Одеського національного морського університету та Вченої ради Національного університету «Одеська морська академія» з представниками Міністерства освіти і науки України, де було проголошено реорганізацію двох університетів шляхом приєднання Національного університету «Одеська морська академія» до Одеського національного морського університету.

В університеті вважають, що таке рішення міністерства було зрозумілим і підкріплюється об’єктивними показниками роботи ОНМУ як провідного багатогалузевого закладу освіти, адже цей виш забезпечуючи підготовку фахівців за 68 освітніми програмами, що належать до 6 галузей знань. Тут готують кадровий склад для всіх секторів морської індустрії, а саме: морських та портових інженерів, менеджерів, логістів, юристів та інших фахівців морської галузі (3330 студентів), а також командний склад морських суден (1805 студентів).

Але через два місяці точка зору міністерства чомусь змінилася і вже 08 квітні 2025 року на зустрічі ректоратів ОНМУ та НУОМА з заступником міністра освіти і науки України паном Михайлом Винницьким було проголошено інший спосіб реорганізації університетів, а саме, утворення Української державної морської академії та приєднання до неї Національного університету «Одеська морська академія» та Одеського національного морського університету.

«Делегати КТК ОНМУ звертають увагу, що у другому варіанті об’єднання є низка негативних факторів для морської освіти, що в подальшому може мати вплив на морську галузь в цілому…

Для Одеського національного морського університету з’являється ризик втрати конкурентних позицій на світовому ринку освітніх послуг у зв’язку з появою нового невідомого бренду, у тому числі у системі пошуку партнерів для реалізації наукових та освітніх міжнародних проєктів на ресурсах Виконавчого агентства з питань європейської освіти та культури», – йдеться у листі.

Це пояснюється тим, що з огляду на усталену світову практику морські академії входять до складу університетів або існують окремо у разі підготовки лише командного складу.

У Листі також наводяться інші аргументи не на користь створення нового вишу –  Української державної морської академії.

«ОНМУ має 95-річний досвід підготовки фахівців для морської галузі за трьома рівнями освіти, має докторантуру та дві Спеціалізовані вчені ради за трьома спеціальностями та керується у своїй роботі національними пріоритетами та цілями сталого розвитку галузі.

Саме тому КТК ОНМУ вважає, що у разі створення в Україні нового закладу морської освіти, до якого МОНУ у подальшому планує приєднати два національних університети, він повинен бути створений відповідно до статті 28 Закону України «Про вищу освіту» як Університет, тобто «багатогалузевий заклад вищої освіти, що провадить інноваційну освітню діяльність за різними ступенями вищої освіти (у тому числі доктора філософії), проводить фундаментальні та/або прикладні наукові дослідження, є провідним науковим і методичним центром, має розвинуту інфраструктуру навчальних, наукових і науково-виробничих підрозділів, сприяє поширенню наукових знань та провадить культурно-просвітницьку діяльність», – резюмують науковці.

Два морські виші Одеси об’єднають

 

Залишити відповідь

Економіка