Болгарія підтримує Україну в прагненні відновити контроль над міжнародно визнаними територіями, і має намір надавати усіляку допомогу для досягнення цієї мети. Про це в Одесі заявив міністр оборони Болгарії Тодор Тагарев, де він провів переговори з українським колегою Олексієм Резніковим. Він також зустрівся із представниками болгарської діаспори України.
Глава оборонного відомства Болгарії наголосив, що оборонно-промисловий комплекс країни працює цілодобово для задоволення запитів українських військових. На додаток до боєприпасів, що поставляються, болгарська сторона також готова передати Україні понад 100 одиниць броньованої техніки, що знаходиться на складах міністерства внутрішніх справ Болгарії. Щоправда, процес передачі може затягнутися до жовтня.
«Ми готові передати понад 100 бронемашин радянського зразка, які перебувають у розпорядженні міністерства внутрішніх справ. Це трохи ускладнює процес [передачі, – ред.], тому що необхідно укласти відповідну угоду між міністерством внутрішніх справ Болгарії та міністерством оборони України. Ця угода має бути ратифікована парламентом», – уточнив Тодор Тагарев.
Депутати Народних зборів Болгарії після літньої перерви повернуться до сесійної зали у вересні і, за оцінками міністра оборони, питання ратифікації угоди буде у пріоритетному переліку.
“Можливо, до жовтня ми отримаємо ратифіковану угоду, і передача бронемашин може початися”, – заявив голова оборонного відомства Болгарії.
Однією із ключових тем переговорів міністрів оборони України та Болгарії стало забезпечення безпеки торговельного судноплавства в акваторії Чорного моря з урахуванням припинення дії «зернової ініціативи», а також розмінування чорноморської акваторії із закінченням війни.
«Ескалація, спровокована російськими провокаційними діями щодо блокування зернової ініціативи, викликає велике занепокоєння і завдає шкоди навігації. Наша держава, Румунія та Туреччина повинні враховувати те, що відбувається в регіоні. У цьому контексті велике значення набуває морське патрулювання та постійне спостереження за ситуацією. Ми вже використовуємо наші можливості щодо виявлення дрейфуючих мін для забезпечення безпеки в Чорноморському регіоні», – заявив міністр оборони Болгарії.
Як уточнив глава оборонного відомства України Олексій Рєзніков, після квітня 2022 року, коли українські ВМС застосували власні протикорабельні ракети «Нептун» та потопили флагман російського флоту, росія намагається тримати свої військові кораблі не ближче ніж за 100 миль від українського берега. Основне угруповання Чорноморського флоту знаходиться в Новоросійську, звідки завдає «терористичних ракетних ударів по цивільній інфраструктурі України».
Крім того, на початку серпня представники ВМС України оголосили про створення «гуманітарного коридору», через який торгові судна, заблоковані в портах Одеси, Чорноморська та Південний, зможуть вийти із чорноморських портів через територіальні води України, Румунії, Болгарії та Туреччини. Цей маршрут Україна також запропонувала Міжнародній морській організації (ІМО).
Коментуючи ситуацію з поновленням торговельного судноплавства, міністр оборони Болгарії висловив упевненість та надію, що Україні вдасться забезпечити безпеку запропонованого маршруту та російські військові утримаються від провокацій проти цивільних судів.
У свою чергу Олексій Резніков звернув увагу, що минулого тижня контейнеровоз вийшов з порту Одеса і безпечно пройшов за запропонованим маршрутом через українські, болгарські та турецькі територіальні води.
«Важко уявити, росіяни наважаться настільки нахабно атакувати судна у територіальних водах трьох країн НАТО, Румунії, Болгарії та Туреччини. Робимо ми це заради гуманітарної місії. Близько 40 млн тонн зерна, соняшникової олії та різних продуктів харчування поставлено з України до країн Африки та також до Азіатсько-Тихоокеанського регіону. Це важлива місія, і тому інші країни підтримую нас», – заявив міністр оборони України.
Зазначимо, що з початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну Болгарія відіграла ключову роль у забезпеченні українських військ боєприпасами. ОПК Болгарії єдиний серед країн НАТО, здатний виробляти снаряди калібру 152 мм. Загалом за рік Болгарія поставила Україні боєприпасів на суму понад мільярд доларів.
Українські садівники почали суттєво підвищувати ціни на якісні яблука. Головною причиною стало зростання торговельно-закупівельної активності на ринку.