линия электропередач

З 24 жовтня ц.р. придністровська влада оголосила про скорочення постачання електроенергії до Молдови з 70% до 27%. Депутат парламенту від провладної партії PAS Дмитро Алайба закликав молдавських громадян відключити від електроенергії все, що можна, і звинуватив Росію у використанні енергетики як зброю.

«Бомбячи об’єкти енергоінфраструктури в Україні, Росія через Інтер РАТ, власника МДРЕС, також використовує енергію як політичну зброю, скорочуючи обсяги електроенергії, що постачається в Молдову», – написав він у соціальній мережі Facebook і закликав співгромадян економити максимально.

Раніше для забезпечення потреб в електроенергії молдавська влада закуповувала близько 70% електроенергії на Молдавській (Кучурганській) ДРЕС, яка розташована на території невизнаної Придністровської республіки. Ще 30% Кишинів закуповував в Україні, але після 10 жовтня, коли російські війська почали систематично завдавати ударів по об’єктам української енергетичної системи, в Києві ухвалили рішення припинити експорт електроенергії для стабілізації власної системи.

Читайте также: Віялові відключення в Молдові: Придністров’я скоротило постачання газу МолдГРЕС

В результаті в Молдові утворився суттєвий дефіцит. Для його погашення уряд звернувся до МолдГРЕС, на що виділив додаткові обсяги газу. Також між Кишиневом і Бухарестом у терміновому порядку уклали договір, за яким румунські компанії постачали дефіцит в розмірі 30%. Але російський «Газпром» зробив чергову спробу енергетичного шантажу Молдови і заявив про намір знизити експорт газу до невизнаного Придністровського регіону спочатку на 30%, а потім на 40%. Як наслідок, в Придністров’ї зупинили ММЗ та Рибницький цементний завод, а також знизили постачання газу на МолдГРЕС, яка, у свою чергу, знижує постачання до Кишинева.

В ефірі Радіо Молдова радник прем’єр-міністра у сфері енергетики Кароліна Новак заявила, що Молдова має намір реанімувати старі і побудувати нові ЛЕП, які дозволять збільшити обсяги імпорту електроенергії з Молдови.

Політика