В Малі туареги – ополченці, союзники України в боротьбі проти проросійських бойовиків, допомогли звільнити з полону іспанського археолога Хоакіна Наварро Каньяди, викраденого на півдні Алжиру.

В коментарях іспанській пресі військовий лідер Фронту визволення Азавад (FLA) Інкінан аг Аттахер наголосив, що «викрадення людей – катастрофа» для Малі та суперечить місцевим традиціям.

«Наші традиції вчать нас, що гості та іноземці – це святе. Господар має захищати їх навіть ціною власного життя», – заявив  в телефонному інтерв’ю газеті EL PERIÓDICO лідер туарегського повстанського ополчення, яке бореться проти уряду Малі. Останнім росіяни допомогли захватити владу в результаті державного перевороту в 2021 році.

Нагадаємо, 14 січня на півдні Алжиру група бандитів викрала іспанського археолога Хоакіна Наварро Каньяди з метою передачі його до рук місцевого осередка Ісламської держави.

Разом із тим, туарегам, яких підтримує Україна, вдалось ідентифікувати викрадачів та затримати їх, коли ті просувалися територією підконтрольною джихадистам, поблизу кордону з Нігером. Туареги домоглися капітуляції бойовиків, не зробивши жодного пострілу.

«Було прийнято рішення не починати штурм, бо не хотілось наражати його життя на небезпеку. Ми поїхали поговорити з їхніми старшими (викрадачами), і завдяки цьому встановили з ними прямий контакт», – наголосив Аттахер.

Через два дні після захоплення заручника бійці туарегів FLA під керівництвом командира М’барека аг Аклі оточили викрадачів у пустельному місці на півночі Малі, розташованому за двісті кілометрів від кордону з Алжиром. Викрадачам не дали змогу просунутися до контрольованої ультрарадикальними джихадистами території. Саме з цього моменту почалися складні переговори про звільнення заручника.

фото: Іспанський археолог Хоакін Наварро Каньяди

«Ми викрадачам сказали: або ви віддайте нам полонених, або у вас буде багато проблем, буде війна», — продовжив він.

Викрадачі розуміли, що у випадку «продажу» заручника джихадистам, їм прийдеться приєднатися до них, оскільки не змогли б спокійно перебувати в Азаваді – північній частині Малі, яка не контролюється урядом Малі.

Алжир, на території якого відбулося викрадення, запропонував усілякі умови для звільнення, оскільки ці інциденти завдають серйозної шкоди його міжнародній репутації та туристичній індустрії на півдні країни.

Нагадаємо, потужна поява Росії та її воєнізованих збройних формувань в африканському Сахелі наприкінці минулого десятиліття та в першій половині нинішнього перевернула регіон з ніг на голову, повністю порушивши латентні конфлікти, спричинивши перегрупування між ворогуючими сторонами та створення нових альянсів.

У 2020 і 2021 роках державні перевороти в Малі привели до влади військову хунту, яка налагодила зв’язки з Москвою, успішно витіснивши колишню колоніальну державу Францію з території. Схожа ситуація відбувалась в інших африканських державах, таких як сусідній Нігер у 2023 році, що породило ідею, оприлюднену розвідкою США у 2023 році, про те, що Кремль прагне створити «конфедерацію антизахідних держав в Африці» та втягує регіон Сахель у глобальну геополітичну боротьбу.

Залишити відповідь