2 квітня ц.р. громадяни Болгарії вп’яте за два роки підуть на виборчі дільниці, де проголосують за новий склад Народних зборів. Неможливість жодної з політичних сил сформувати постійний уряд і глибокий розкол між політиками занурив країну у затяжну конституційну кризу. Соціологи дають різні прогнози, але майже всі сходяться в оцінках, що новий склад Народних зборів Болгарії навряд чи зможе істотно змінити ситуацію і вийти з кризи.
Кореспондент Інтернет-газети «Топор» взяв у екс-депутата парламенту Болгарії, кандидата від партії «Продовжуємо Зміни» (далі “ПП”) Йордана Терзійський коментар щодо передвиборчої ситуації та його прогнозів, як можуть вплинути зміни у новому складі парламенту країни на підтримку України у відсічі неспровокованої російської військової агресії.
Виборча кампанія добігає кінця. Минулі позачергові вибори продемонстрували, що активність виборців знижується. Соціологи пояснюють це зростанням аполітичності та падінням довіри до партій. Як Ви вважаєте, чи змогли партії достукатися до виборця, чи болгари прийдуть на виборчі дільниці?
Й.Т. До цих виборів нам вдалося сформувати широку коаліцію не лише з партій, що входять до складу «Продовжуємо Зміни» та «Демократична Болгарія», а й із сільськогосподарськими партіями. За нами стоять понад 100 громадських організацій, деякі з яких досі не брали участь у політичному житті. Ми об’єднали людей задля того, щоб Болгарія зламала корумповану модель управління та стала на новий шлях – зростання та реформ. Я очікую, що люди вийдуть і підтримають нас, бо майбутнє Болгарії вирішується тут і зараз, і ніхто не має права залишатися бездіяльним. Я не можу не погодитися з тим, що ми втомилися голосувати, але ми втомились терпіти злочини, з якими вони крадуть у нас роками.
Під час передвиборчої кампанії партії проводили зустрічі із виборцями. Які найбільше питання внутрішньої та зовнішньої політики цікавили пересічних жителів Болгарії?
Й.Т. Люди найбільше стурбовані інфляцією та політичною нестабільністю, яку спровокували у Болгарії партії, не маючи чіткого плану управління. Війна в Україні та її наслідки для всієї Європи також були серед тем, які обговорювалися під час кампанії.
Як ви оцінюєте шанси проєвропейських демократичних сил, зокрема ПП та ДБ, на отримання результату, який би дозволив їм сформувати постійний уряд?
Й.Т. Більшість у суспільстві хоче змін, хоче формування стабільного уряду та політики, яка забезпечить європейський спосіб життя у Болгарії. Якщо ця більшість скористається своїм правом голосу і ясно заявить про своє прагнення змін, з’явиться реальна можливість сформувати проєвропейський реформаторський уряд.
Різні соціологічні агентства прогнозують, що жодна з політичних сил не зможе отримати абсолютну більшість у новому складі Народних зборів. Партіям доведеться або домовлятися, або продовжиться конституційна криза. Які можливі варіанти коаліцій у майбутньому складі Народних зборів та на які компроміси готові йти ПП та ДБ?
Й.Т. Соціологи традиційно недооцінювали підсумки “Продовжуємо Зміни”, навіть коли ми виграли вибори півтора роки тому. І все ж таки вони дають нам першу позицію на даний момент. Мета полягає в тому, щоб здобути переконливу перемогу, яка не залишить ні в кого сумнівів щодо єдиного варіанту формування стабільного уряду.
Якщо за підсумками майбутніх виборів конституційну кризу не буде подолано, які можливі шляхи виходу з патової ситуації? Наскільки реальні шанси змінити політичну систему Болгарії та перейти з парламентської республіки до, наприклад, президентської? Особливо з огляду на те, що все частіше лунають заклики провести по цьому питанню референдум.
Й.Т. Проблема не в політичній системі. Проблема в тому, що деякі політики тримають Болгарію в заручниках у боротьбі за власне виживання. Вони гальмують реформи та саботують розвиток Болгарії. Неможливо швидко зруйнувати корупційну піраміду, збудовану роками. Ми йдемо цим шляхом, і якщо нам доведеться пройти через серію виборів, ми це зробимо. Нам усім разом треба позбавлятися мафії в політиці, бо самі по собі вони, очевидно, не зійдуть із цього шляху.
Що варто чекати на Україну від майбутнього складу Народних зборів? Як може вплинути на надання військової допомоги Україні посилення впливу популістських партій на населення Болгарії.
Й.Т. Болгарія зарекомендувала себе як стратегічний партнер України, і я вірю, що партнерство продовжиться. Незважаючи на розбіжності між партіями в Болгарії щодо внутрішньополітичних питань, серед більшості політичних суб’єктів існує консенсус щодо нашої євроатлантичної орієнтації та підтримки України. Думаю, це продовжиться і у новому парламенті. Але для довгострокової реалізації цієї політики важливо сформувати постійний уряд із коаліції «Продовжуємо Зміни – Демократична Болгарія».