Андрій Красножон із знахідками

Знайдено шість пам’яток епіграфіки (закладні будівельні плити), які було вивезено з фондів Одеського археологічного музею у 1941 році румунською трофейною комісією.

«Нарешті знайдено останні з втрачених у 1941 році шість пам’яток епіграфіки (закладні будівельні плити), які було вивезено з фондів Одеського археологічного музею румунською трофейною комісією до міста Яси. Архів цієї комісії ми з румунськими колегами опублікували нещодавно. Плити наразі зберігаються в Національному музеї “Молдова” (без прив’язки до історії походження), куди були відправлені 83 роки тому»,повідомив одеський історик Андрій Красножон.

Вчений також розповів, що три плити мають тугри Селіма III та містять тексти щодо модернізації фортеці Ізмаїл, яка відбулася після розгромного суворівського штурму 1790 року (одну з них я знайшов в Яссах ще в 2014 році). Ще дві пам’ятки епіграфіки походять з Акерманської фортеці. Їхня доля не була відома дотепер, від останньої публікації у 1915 році.

Знайдені артефакти
Знайдені артефакти, фото з соцмереж

Шоста пам’ятка являє собою намогильний стовп з епітафією на честь Махмуд-бея – корсара, якій був похований у Стамбулі. Цей намогильний знак свого часу був перевезений до Одеси, а потім потрапив до Румунії через особливий зміст напису.

«Таким чином, всі відомі на цей час історичні написи принаймні аккерманської колекції закладних плит (які було під час війни вивезено з Одеси) – знайдені та місця їхнього зберігання визначено (Ясси, Білгород-Дністровський, Херсон)», – підсумовує Андрій Красножон.

В Одесі обговорили стан додержання та захист прав людини

 

Політика