Депутаты Одесского областного совета оспаривают в Одесском окружном административном суде законность принятия бюджета области на 2019 год в части утвержденного бюджета развития и просят суд отменить решение облсовета по данному вопросу.

Как сообщает Интернет-газета «Топор», с исковым заявлением в суд обратились депутаты облсовета из фракции «Наш край» Юрий Димчогло, Иван Кюссе, Александр Кащи, Георгий Чикликчи и Олег Сулаков, которые утверждают, что при принятии бюджета развития области Одесской областной государственной администрацией и аппаратом Одесского областного совета допущены многочисленные нарушения украинского законодательства и регламента областного совета, а также попраны принципы справедливости, беспристрастности и публичности, предусмотренные бюджетным кодексом Украины.

Как следствие, Одесской ОГА и Одесским областным советом были нарушены права не только депутатов, представляющих интересы большинства районов, но и самих территориальных громад, жители которых не в равной степени смогут реализовать свое право на развитие и реализацию социально значимых проектов. В исковом заявлении уточняется, что более 62% бюджета развития области направлено на Измаильский, Беляевский, Подольский, Арцизский, Белгород-Днестровский районы и город Одесса. Оставшаяся часть неравномерно распределена между остальными 17 районами по остаточному принципу, причем Саратскому, Ширяевскому и Ивановскому районам вообще не досталось ни копейки.

Комментируя сложившуюся ситуацию и причины оспаривания в суде принятия бюджета развития, во фракции партии «Наш край» заявили, что жители ряда районов Одесской области возмущены уже входящей в норму практикой распределения средств бюджета развития и дорожного фонда на районы, где планируют баллотироваться в Верховную Раду представители БПП, ограничивая таким образом возможности других районов. Кроме того, попытки убедить коллег по областному совету, как во время пленарного заседания, так и после него не увенчались успехом, что и стало основанием для подачи иска в суд.

Напомним, 21 декабря 2018 года на очередной сессии Одесского областного совета фракция партии «Наш край» призвала коллег не прибегать к практике, которая была распространена во времена бежавшего президента Виктора Янукович, и отложить распределение средств бюджета развития на март-апрель 2019 года, что позволило бы с учетом остатков 2018 года и наличия средств 2019 года эффективно распределить средства на объекты всех районов Одесской области. Вместе с тем, большинство Одесского областного совета не поддержало предложение депутатов от партии «Наш край», которые, впоследствии, отказались голосовать за несправедливый и дискриминационный бюджет развития 2019 года.

Отметим, в январе и феврале 2019 года жители Болградского и Тарутинского районов инициировали встречи со своим народным депутатом Антоном Киссе, на которых высказали возмущение несправедливым распределением средств бюджета развития и дискриминационным отношением руководства области к ряду районов. Как следствие, население южных районов Одесской области собрали подписи под обращением к главе Одесской ОГА Максиму Степанову, председателю Одесского облсовета Анатолию Урбанскому, народному депутату Украины от их округа Антону Киссе, а также депутатам Одесского облсовета с требованием принять меры в рамках их полномочий для справедливого перераспределения средств бюджета развития.

Світ

  • В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію
    В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію

    Міністерство закордонних справ України розчароване рішенням Правління Міжнародної федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (МФТЧХ) щодо Російського Червоного Хреста (РЧХ).

    Про це йдеться у коментарі, опублікованому на сайті МЗС, передає Цензор.НЕТ.

    “Змушені констатувати, що у тексті рішення відсутня належна оцінка протиправної присутності та діяльності Російського Червоного Хреста на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території України в межах Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей, а також в Автономній Республіці Крим.

    Як неодноразово наголошувала українська сторона, присутність та діяльність РЧХ на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території нашої держави є грубим порушенням Конституції, законів України та міжнародного права.

    Згадані дії РЧХ є також серйозним порушенням Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та Конституції МФТЧ, зокрема принципу єдності, згідно з яким в кожній країні може бути лише одне товариство Червоного Хреста або Червоного Півмісяця, а також зобов’язання національних товариств поважати територіальну цілісність та незалежність.

    Рішення Правління МФТЧХ йде всупереч положенням резолюцій Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року “Територіальна цілісність України” та ES-11/4 від 12 жовтня 2022 року “Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН”, в яких міститься заклик до всіх держав, міжнародних організацій та спеціалізованих установ системи ООН не визнавати спроби анексії Росією частин території України та утримуватися від будь-яких дій та кроків, які можуть тлумачитися як визнання зміни статусу цих територій.

    Привертає особливу увагу той факт, що в рішенні Правління відсутня реакція на діяльність так званих “Донецького Червоного Хреста” та “Луганського Червоного Хреста”, які виконують допоміжні функції для окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій нею частині території України, та ролі РЧХ в створенні та підтримці згаданих незаконних маріонеткових утворень.

    Українська сторона неодноразово надавала документальні свідчення причетності держави-агресора до підтримки та фінансування протиправної діяльності РЧХ зі створення її структурних підрозділів на тимчасово окупованій території України, а також факти незаконного захоплення рухомого та нерухомого майна Товариства Червоного Хреста України (ТЧХУ).

    Наголошуємо, що Товариство Червоного Хреста України є єдиним визнаним товариством Червоного Хреста, яке здійснює гуманітарну діяльність на всій території України в межах її міжнародно визнаних кордонів та уповноважене створювати місцеві осередки Червоного Хреста. Донецька та Луганська регіональні філії ТЧХУ є її невід’ємними складовими та продовжують функціонування, хоча й були змушені тимчасово залишити тимчасово окуповану територію України, рятуючись від переслідувань окупаційної адміністрації РФ.

    Україна з незмінною повагою ставиться до Федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця як незалежної гуманітарної організації неурядового та неполітичного характеру. У цьому зв’язку наголошуємо, що Стаття 4 Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця чітко встановлює, що національні товариства мають поважати фундаментальні принципи Міжнародного руху та керуватися принципами міжнародного гуманітарного права. Жодні імперативи не можуть слугувати виправданням грубих порушень фундаментальних принципів та міжнародного гуманітарного права, яке чітко регулює правовий режим окупованих територій, зокрема відповідні обов’язки держави-окупанта та національних товариств.

    Наголошуємо, що своїми грубими порушеннями міжнародного права та Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця РЧХ наносить серйозну та довготривалу репутаційну шкоду всій Федерації. Для діяльності Червоного Хреста немає нічого важливішого за довіру. Удар по довірі до всієї Федерації — найгірший наслідок протиправних дій РЧХ.

    Українська сторона очікує на продовження моніторингу і надання об’єктивних і неупереджених оцінок з боку МФТЧХ триваючої протиправної діяльності РЧХ на тимчасово окупованій території України”, – йдеться у заяві МЗС України.

    Джерело: https://censor.net/ua/n3512305