На сессии  Арцизского  горсовета  обсудили   вопросы  пополнения  бюджета  за  счёт  местных  налогов  и сборов.  Об этом  сообщает  корреспондент  «Топора».

Об  изменениях,  внесённых в Налоговый и Бюджетный кодексы Украины 28 декабря прошлого года депутатов  проинформировала главныйбухгалтер городского совета Ирина Горяйнова, выделив  те,  что  касаются  местных налогов и сборов.

  Какие налоги теперь входят в местные? Это – единый налог, налог на имущество (налог на недвижимое имущество, отдельное от земельного участка, транспортный налог, плата за землю – земельный налог и арендная плата). К сборам  относятся – туристический сбор. Давая разъяснения по многочисленным вопросам, возникающим у депутатов, Ирина  Горяйнова также подчеркнула, что новые ставки налогов будут взиматься с 2016 года. В этом году действуют ставки налогов и сборов, которые принимались в 2014 году на 2015-й.

 Для разъяснения многих нюансов в вопросах изменений в  законодательстве о налогообложении на сессию была приглашена начальник отдела налогообложения физических лиц Арцизской налоговой инспекции  Алла Степанюк.   Она  отметила,  что с  1 января 2015 года введён акцизный сбор на розничную торговлю подакцизными товарами – пивом, алкогольными напитками, табачными изделиями, нефтепродуктами. В связи с этим отменен сбор на развитие виноградарства, садоводства и хмелеводства. Ставка по акцизному сбору определена в размере 5 процентов с оборота. Базой налогообложения является стоимость товара с учётом НДС.  Субъекты хозяйственной деятельности, которые будут являться плательщиками акцизного сбора, должны пройти регистрацию в налоговой инспекции. При сдаче ежемесячного отчёта, который подаётся до 20 числа каждого месяца, они автоматически будут регистрироваться как плательщики акцизного сбора.

 На вопрос «Как будут учитывать, сколько продано сигарет, пива?»,  начальник отдела налогообложения физических лиц ответила: «Реализация сигарет и алкоголя осуществляется обязательно через кассовый аппарат. Субъект хозяйствования должен иметь лицензию и кассовый аппарат. Учёт по пиву будет вестись по чекам. С 1 июля 2015 года пиво признаётся алкогольным подакцизным товаром и, соответственно, субъекты хозяйствования, которые были на едином налоге, должны перейти на общую систему налогообложения с кассовым аппаратом. Акцизный сбор платится по месту реализации подакцизного товара».

 Много  вопросов  было  и по налогу  на   недвижимость. Алла  Степанюк  отметила,  что в Налоговом кодексе предусмотрено: «налог на недвижимое имущество, отдельное от земельного участка, начисляется по данным государственного реестра  либо по оригиналам документов, которые представит налогоплательщик».  Налоговая инспекция до 1 июля вручит всем гражданам, которые подпадают под налогообложение, уведомления об оплате.  И в течение 60 дней с момента получения уведомления, то есть до 29 августа, гражданин должен заплатить сумму. В случае просрочки платежа будут применяться штрафные санкции. На коммерческую недвижимость льгота не предоставляется.

 Принимая решение по местным налогам и сборам, депутаты постарались  учитывать  нынешнюю сложную экономическую  ситуацию  в стране- они  утвердили минимальные ставки налогов и максимально возможную необлагаемую налогом площадь на недвижимое имущество – 120 кв. метров для квартир и 240 кв. метров общей площади для домов.

Світ

  • В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію
    В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію

    Міністерство закордонних справ України розчароване рішенням Правління Міжнародної федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (МФТЧХ) щодо Російського Червоного Хреста (РЧХ).

    Про це йдеться у коментарі, опублікованому на сайті МЗС, передає Цензор.НЕТ.

    “Змушені констатувати, що у тексті рішення відсутня належна оцінка протиправної присутності та діяльності Російського Червоного Хреста на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території України в межах Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей, а також в Автономній Республіці Крим.

    Як неодноразово наголошувала українська сторона, присутність та діяльність РЧХ на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території нашої держави є грубим порушенням Конституції, законів України та міжнародного права.

    Згадані дії РЧХ є також серйозним порушенням Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та Конституції МФТЧ, зокрема принципу єдності, згідно з яким в кожній країні може бути лише одне товариство Червоного Хреста або Червоного Півмісяця, а також зобов’язання національних товариств поважати територіальну цілісність та незалежність.

    Рішення Правління МФТЧХ йде всупереч положенням резолюцій Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року “Територіальна цілісність України” та ES-11/4 від 12 жовтня 2022 року “Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН”, в яких міститься заклик до всіх держав, міжнародних організацій та спеціалізованих установ системи ООН не визнавати спроби анексії Росією частин території України та утримуватися від будь-яких дій та кроків, які можуть тлумачитися як визнання зміни статусу цих територій.

    Привертає особливу увагу той факт, що в рішенні Правління відсутня реакція на діяльність так званих “Донецького Червоного Хреста” та “Луганського Червоного Хреста”, які виконують допоміжні функції для окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій нею частині території України, та ролі РЧХ в створенні та підтримці згаданих незаконних маріонеткових утворень.

    Українська сторона неодноразово надавала документальні свідчення причетності держави-агресора до підтримки та фінансування протиправної діяльності РЧХ зі створення її структурних підрозділів на тимчасово окупованій території України, а також факти незаконного захоплення рухомого та нерухомого майна Товариства Червоного Хреста України (ТЧХУ).

    Наголошуємо, що Товариство Червоного Хреста України є єдиним визнаним товариством Червоного Хреста, яке здійснює гуманітарну діяльність на всій території України в межах її міжнародно визнаних кордонів та уповноважене створювати місцеві осередки Червоного Хреста. Донецька та Луганська регіональні філії ТЧХУ є її невід’ємними складовими та продовжують функціонування, хоча й були змушені тимчасово залишити тимчасово окуповану територію України, рятуючись від переслідувань окупаційної адміністрації РФ.

    Україна з незмінною повагою ставиться до Федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця як незалежної гуманітарної організації неурядового та неполітичного характеру. У цьому зв’язку наголошуємо, що Стаття 4 Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця чітко встановлює, що національні товариства мають поважати фундаментальні принципи Міжнародного руху та керуватися принципами міжнародного гуманітарного права. Жодні імперативи не можуть слугувати виправданням грубих порушень фундаментальних принципів та міжнародного гуманітарного права, яке чітко регулює правовий режим окупованих територій, зокрема відповідні обов’язки держави-окупанта та національних товариств.

    Наголошуємо, що своїми грубими порушеннями міжнародного права та Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця РЧХ наносить серйозну та довготривалу репутаційну шкоду всій Федерації. Для діяльності Червоного Хреста немає нічого важливішого за довіру. Удар по довірі до всієї Федерації — найгірший наслідок протиправних дій РЧХ.

    Українська сторона очікує на продовження моніторингу і надання об’єктивних і неупереджених оцінок з боку МФТЧХ триваючої протиправної діяльності РЧХ на тимчасово окупованій території України”, – йдеться у заяві МЗС України.

    Джерело: https://censor.net/ua/n3512305