Велизар Шаламанов

Військова промисловість Болгарії має достатній потенціал для надання українським Збройним силам необхідної допомоги. В Софії мають надію на формування постійного коаліційного уряду, пріоритетом якого буде також поглиблення військово-технічного співробітництва з Україною.

Як заявив екс-міністр оборони Болгарії, голови Комунікаційної та інформаційної організації НАТО Велізар Шаламанов під час брифінгу для одеських ЗМІ в “Медіацентрі Україна – Одеса”, озброєння для України може бути поставлене не лише з резервів у рамках мандату, наданого парламентом країни, але використовуючи потужності військової промисловості Болгарії.

Разом з тим, при наданні військової допомоги Україні необхідно враховувати три аспекти: наявність озброєнь у Болгарії, виробничі потужності військової промисловості та збереження балансу між військовою допомогою, що надається, та заповненням запасів Болгарії за рахунок поставок союзників.

«Звичайно, ми як член НАТО маємо свій план реагування. Щоразу, надаючи допомогу Україні, Болгарії для забезпечення готовності своїх сил необхідно вживати певних заходів на національному рівні, а також взаємодіяти з нашими союзниками – Румунією, Туреччиною, Грецією, Північною Македонією, США та Канадою – для поповнення запасів та подальшого зміцнення колективної оборони у рамках НАТО», – наголосив екс-міністр оборони Шаламанов.

Зазначимо, Болгарія опинилася в конституційній кризі, що тривала. Жодна з парламентських партій не може сформувати постійний уряд, що спричинило низку позачергових парламентських виборів. В Україні є побоювання, що за підсумками наступних виборів, запланованих на 2 квітня, до Народних зборів можуть пройти популісти, у тому числі Болгарська соціалістична партія та проросійське «Відродження», які у попередньому складі парламенту спробували заблокувати ухвалення закону про військову та військово-технічну. допомоги Україні.

Останні дані соціологічних досліджень демонструють, що соціалісти і популісти спільно зможуть набрати не більше 20% голосів виборців. Водночас у Болгарії існує впевнена більшість, десь від 60 до 80% політиків, які представлятимуть виборців у парламенті. Для них питання надання Україні військової допомоги об’єднує. Особисто я очікую, що ця єдність також допоможе сформувати постійний уряд», – заявив Велізал Шеламанов.

Колишній міністр оборони Болгарії вважає, якщо політична криза затягнеться і керуватиме країною тимчасовий уряд, сформований президентом Руменом Радєвим, зробити серйозні кроки щодо поглиблення військової співпраці з Україною буде складно.

автор Ігор Карпеченко

Політика