Одеса зазнала чергової ракетної атаки російських військ, і удари в ніч на 23 липня вже оцінюють як найруйнівніші для центру міста. Постраждали історичні будівлі та культурні локації, було знищено Спасо-Преображенський кафедральний собор. Є багато поранених та загиблий.

Наслідки російських ракетних ударів по Одесі вночі 23 липня – у матеріалі на РБК-Україна.

Ракетні удари по Одесі

Декілька потужних вибухів в Одесі пролунали близько першої години ночі під час оголошеної повітряної тривоги. У командуванні Повітряних сил ЗСУ повідомляли про фіксацію пусків крилатих ракет “Калібр” та надзвукових протикорабельних ракет “Онікс”, що здійснив противник у напрямку південних областей України.

Як зазначив речник Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук, ця ракетна атака була комбінованою.

Чим обстрілювали Одесу

Як повідомили в Оперативному командуванні “Південь”, РФ атакувала Одесу цієї ночі щонайменше 5-ма видами ракет усіх видів базування:

“Калібри”,
“Онікси”,
Х-22,
Іскандер-К,
а також балістичні Іскандер-М.

Зазначається, що значну частину ракет було знищено силами та засобами ППО ЗСУ. Про це решта завдала руйнування портової інфраструктури щонайменше 6 житлових, у тому числі багатоквартирних будинків в Одесі.

Речниця ОК “Південь” Наталія Гуменюк в ефірі телемарафону підтвердила, що найбільших руйнувань зазнав історичний центр Одеси. Вона додала, що ворог спрямовував свої удари як завжди по портовій інфраструктурі, а також на середмістя.

Скільки ракет збили

Повітряні сили ЗСУ повідомили, що РФ цієї ночі випустила по Одесі 19 ракет. Серед них ракети “Онікс”, Х-22, морські “Калібри”, крилаті ракети “Іскандер-К” та балістичні “Іскандер-М”. Росія атакувала з Криму та акваторії Чорного моря.

Сили протиповітряної оборони збили дев’ять ворожих цілей: 4 морські “Калібри” та 5 крилатих ракет “Іскандер-К”.

Руйнування

Як повідомив голова Одеської ОВА Олег Кіпер у своєму Telegram вже вранці, внаслідок російського обстрілу в місті було зруйновано 6 житлових, у тому числі багатоквартирних будинків.


“Пошкоджені дві пам’ятки архітектури, храм. Понівечені десятки автівок. В багатьох будівлях вибиті вікна, пошкоджені дахи та фасади”, – розповів чиновник.

Він також опублікував кадри наслідків ворожого обстрілу міста.

Крім того, через обстріл постраждав і бульвар Жванецького в центрі міста, Будинок вчених – пам’ятник національного значення, – та кілька інших будівель, розташованих поряд.

Як повідомляє місцеве видання “Думська”, були вибиті практично всі старовинні вітражі, пошкоджені меблі, які ще пам’ятають власника будівлі Толстого. Крім того, від вибуху загинув охоронець ресторану.

Багато постраждалих та загиблий

Як повідомили у прес-службі Одеської міськради, станом на 5:25 відомо про одного загиблого.

Зазначається, що одну людину рятувальники ДСНС успішно деблокували з-під завалів. Ще 19 громадян отримали поранення, серед них 4 дітей.

Станом на 11:00 в одеських лікарнях перебувають троє постраждалих, серед яких 17-річний хлопець. Його стан стабільно важкий. Він знаходиться у реанімації.

Тим часом слід зазначити, що раніше в поліції повідомляли про 22 поранених, з яких четверо – діти.

Світ

  • В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію
    В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію

    Міністерство закордонних справ України розчароване рішенням Правління Міжнародної федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (МФТЧХ) щодо Російського Червоного Хреста (РЧХ).

    Про це йдеться у коментарі, опублікованому на сайті МЗС, передає Цензор.НЕТ.

    “Змушені констатувати, що у тексті рішення відсутня належна оцінка протиправної присутності та діяльності Російського Червоного Хреста на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території України в межах Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей, а також в Автономній Республіці Крим.

    Як неодноразово наголошувала українська сторона, присутність та діяльність РЧХ на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території нашої держави є грубим порушенням Конституції, законів України та міжнародного права.

    Згадані дії РЧХ є також серйозним порушенням Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та Конституції МФТЧ, зокрема принципу єдності, згідно з яким в кожній країні може бути лише одне товариство Червоного Хреста або Червоного Півмісяця, а також зобов’язання національних товариств поважати територіальну цілісність та незалежність.

    Рішення Правління МФТЧХ йде всупереч положенням резолюцій Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року “Територіальна цілісність України” та ES-11/4 від 12 жовтня 2022 року “Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН”, в яких міститься заклик до всіх держав, міжнародних організацій та спеціалізованих установ системи ООН не визнавати спроби анексії Росією частин території України та утримуватися від будь-яких дій та кроків, які можуть тлумачитися як визнання зміни статусу цих територій.

    Привертає особливу увагу той факт, що в рішенні Правління відсутня реакція на діяльність так званих “Донецького Червоного Хреста” та “Луганського Червоного Хреста”, які виконують допоміжні функції для окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій нею частині території України, та ролі РЧХ в створенні та підтримці згаданих незаконних маріонеткових утворень.

    Українська сторона неодноразово надавала документальні свідчення причетності держави-агресора до підтримки та фінансування протиправної діяльності РЧХ зі створення її структурних підрозділів на тимчасово окупованій території України, а також факти незаконного захоплення рухомого та нерухомого майна Товариства Червоного Хреста України (ТЧХУ).

    Наголошуємо, що Товариство Червоного Хреста України є єдиним визнаним товариством Червоного Хреста, яке здійснює гуманітарну діяльність на всій території України в межах її міжнародно визнаних кордонів та уповноважене створювати місцеві осередки Червоного Хреста. Донецька та Луганська регіональні філії ТЧХУ є її невід’ємними складовими та продовжують функціонування, хоча й були змушені тимчасово залишити тимчасово окуповану територію України, рятуючись від переслідувань окупаційної адміністрації РФ.

    Україна з незмінною повагою ставиться до Федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця як незалежної гуманітарної організації неурядового та неполітичного характеру. У цьому зв’язку наголошуємо, що Стаття 4 Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця чітко встановлює, що національні товариства мають поважати фундаментальні принципи Міжнародного руху та керуватися принципами міжнародного гуманітарного права. Жодні імперативи не можуть слугувати виправданням грубих порушень фундаментальних принципів та міжнародного гуманітарного права, яке чітко регулює правовий режим окупованих територій, зокрема відповідні обов’язки держави-окупанта та національних товариств.

    Наголошуємо, що своїми грубими порушеннями міжнародного права та Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця РЧХ наносить серйозну та довготривалу репутаційну шкоду всій Федерації. Для діяльності Червоного Хреста немає нічого важливішого за довіру. Удар по довірі до всієї Федерації — найгірший наслідок протиправних дій РЧХ.

    Українська сторона очікує на продовження моніторингу і надання об’єктивних і неупереджених оцінок з боку МФТЧХ триваючої протиправної діяльності РЧХ на тимчасово окупованій території України”, – йдеться у заяві МЗС України.

    Джерело: https://censor.net/ua/n3512305