У місті Рені планується провести «сміттєву революцію» місцевого масштабу. Зокрема, виконком міськради має намір закупити нову сміттєприбиральну техніку та замінити давно застарілі металеві контейнери на євроконтейнери.

Про це в інтерв’ю YouTube-каналу «Новини Рені» розповів міський голова Ренійської громади Ігор Плєхов.

«Ми знайшли фінансування на придбання двох нових сміттєвозів. Один сміттєвоз, на жаль, вже не справляється з нинішнім обсягом відходів, тим більше, що треба прибирати і те сміття, яке створюють тисячі фур на території нашої громади, – повідомив Ігор Вікторович. – Дякуємо голові Ізмаїльської районної військової адміністрації Родіону Абашеву – він сприяв, щоб Держказначейство пропустило необхідні кошти (нагадаємо, що в умовах воєнного стану для місцевих бюджетів існують жорсткі обмеження видатків – Прим. авт.). Крім того, ми вирішили замінити в місті Рені старі металеві контейнери для сміття на євроконтейнери. Тому хочу звернутися до міських підприємців з проханням купувати євроконтейнери – нові сміттєвози можуть працювати лише з ними. Металеві контейнери – це вже минуле століття. А якщо врахувати, що наші люди не дотримуються жодних норм і кидають у побутові контейнери навіть будівельне сміття, то сміттєприбиральна техніка просто ламається від такого навантаження. Ламаються й самі контейнери. В результаті порушується графік вивезення відходів.

Пробну партію євроконтейнерів – штук 20-30 – ми отримаємо з Німеччини у вигляді гуманітарної допомоги. А коли купимо нові сміттєвози, почнемо масовий перехід на євроконтейнери, і насамперед у багатоквартирних будинках. Сподіваюся на підтримку з боку ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків – Прим. авт.). Планується, що на кожен будинок буде один контейнер, а не так, як зараз, коли мешканці кількох будинків викидають сміття, де їм зручно, причому одні ОСББ платять за це, а інші – ні. Все буде чітко: один будинок – один контейнер. І нехай кожне ОСББ стежить за його експлуатацією – пора вже навчитися поводитися зі сміттям цивілізовано».

У свою чергу наш кореспондент попросив директора ренійського комунального підприємства «Водоканал» Валерія Онищенка більш докладно розповісти про майбутню «сміттєву революцію» (нагадаємо, що в Рені КП «Водоканал» поряд з основною діяльністю займається утилізацією твердих побутових відходів).

«З огляду на кількість переселенців, які приїхали до нашого міста за останні місяці, а також скупчення фур, нам уже фізично не вистачає тих контейнерів для сміття, які є в наявності сьогодні. До того ж, багато з них вже вичерпали свій ресурс, вони іржавіють та буквально розвалюються. Ми їх «латаємо», як тільки можемо, але це все одно не вирішення проблеми, – каже Валерій Михайлович. – Ось чому ми вирішили, що настав час відмовитись від металевих контейнерів і переходити на євроконтейнери. Наш основний сміттєвоз, що прибирає побутові відходи зараз, може працювати як зі старими контейнерами, так і з «євро» (Ренійська міськрада придбала його порівняно недавно – у середині 2019 року; ця машина здатна збирати до кузова до 18 кубометрів сміття – Прим. авт.). Але якщо ми отримаємо нові сміттєвози, про що вже сказав мер, вони працюватимуть тільки з євроконтейнерами. Таким чином, три сучасні сміттєзбиральні автомобілі зможуть охопити все місто та його околиці, де доводиться обслуговувати і водіїв фур.

Ми ще маємо дві одиниці старої техніки, але одна одиниця вже давно фактично не працює, а друга використовується в режимі «три дні ремонтуємо – два дні їздить». Доводиться іноді застосовувати трактори з причепами та вивантажувати важкі металеві контейнери вручну. А щоб підняти один контейнер, потрібні четверо чоловіків – двоє внизу та двоє – вгорі. Між іншим працівників у нас теж не вистачає – дуже важко знайти людей, які готові виконувати важку брудну роботу за мінімальну зарплату. Якщо і є у Рені вільна робоча сила, вона йде в порт, на переробку зерна – там платять більше.

Що стосується придбання євроконтейнерів, то ми, звичайно, думаємо над оптимальним способом їх доставки та скороченням транспортних витрат. Якщо максимально завантажити фуру, то в ній поміститься партія до 118-120 контейнерів. Найімовірніше, вони будуть «беушними». Купувати нові – надто дорого. На даний момент по місту Рені – 160 контейнерів. У перспективі всі вони будуть замінені на «євро». Але поки що неможливо повністю відмовитися від металевих контейнерів – за їх допомогою будемо «закривати дірки». До речі, за об’ємом старі контейнери збігаються з новими – 1,1 кубометра. Можна придбати менші контейнери, але це, знову ж таки, буде дорожче: чим менше вони за об’ємом – тим більше їх потрібно. Тому ми зупинилися на перевіреному стандарті місткості. Зараз ми вивчаємо комерційні пропозиції та обираємо постачальника, який готовий запропонувати місту найкращі умови».

За словами директора КП «Водоканал», на сьогодні важко прогнозувати, скільки часу займе процес придбання нових сміттєвозів та євроконтейнерів. Валерій Онищенко припустив, що всі необхідні процедури, можливо, буде завершено до кінця поточного року.

Андрій ПОТИЛІКО
Фото автора

Політика