рецепты из айвы

Останній місяць осені вже вкрив землю шаром сухого жовтого та червоного листя, а на фруктових деревах півдня Одещини досі зріють великі терпкі плоди – айва. Цього річ шанований у Бессарабії фрукт вродив вдосталь. Газдині закочують рукави та беруться до справи.

Що можна приготувати з айви

Треба зазначити, що у сирому виді айву споживають тільки власники здорових і міцних зубів – занадто тверда і викликає оскому. Але це зовсім не зупиняє малечу – вони хрумтять нею так, що у дорослих аж скули зводить! Та все ж таки більшість споживачів надає перевагу термічно обробленим стравам з айви. Адже  варений чи запечений цей плід стає м’яким і солодким. Пропонуємо вашій увазі ТОП-5 страв із айви, які готують українці:

  • Айва, запечена в печі (духовці)
  • Тушка качки або гуски, фарширована айвою та рисом
  • Мармелад, варення із айви
  • Цукати
  • Компот

Десерти

Дуже полюбляють на півдні Одещини, особливо в болгарських селах, запікати гутулю (одна з місцевих назв фрукту) в печі. На велике деко викладають половинки фруктів, посипають цукром, за бажанням змащують вершковим маслом і в піч на годину-півтори. Коли виймають з печі – пахощі лунають на весь двір, соковитий фрукт карамелізований у цукрі з ароматом печі – це щось неймовірне! Але зараз піч знайдеш не в кожній хаті, тому частіше господині використовують звичайну духовку. За бажанням до вишуканого десерту додають горіхи, поливають медом.

Мармелад чи варення з айви вариться згідно традиційних рецептів. Технологія проста – якщо потрібно варення, фрукти ріжуть невеликими шматочками, засипають цукром за смаком (чим кисліший фрукт, тим більше цукру, але не більше 1:1)  варять до потрібної консистенції. Щоб отримати мармелад, фрукти спочатку тушкують, роблять пюре, а потім додають цукор і варять на слабкому вогні готовності.

Цукати з айви готують, як і з інших фруктів. А ось компот – це ще одна традиційна страва бессарабців. Трилітрові банки з прозорим напоєм займають почесне місце в підвалі кожного поважаючого себе господаря нарівні з бочкою вина та діжкою бринзи. Компот з айви готують не дуже солодким, з кислинкою, щоб було приємно загасити спрагу. Як правило, одного стакану цукру на трилітрову бутиль буває достатньо.

М’ясні страви

Кисло-солодкий ароматний фрукт часто додають до м’яса, що забезпечує витончений смак печені. Качка чи гуска з айвою замість традиційних яблук –  це обов’язкова страва бессарабської кухні – на сімейних святах пізньої осені,  на початку зими, доки вдається зберегти свіжу айву. Рецепт такий, як і з яблуками, смак – інший, національно-колоритний, улюблений з дитинства.

Також айву додають до печені з іншими видами м’яса, поєднуючи з рисом, булгуром, додають як начинку до м’ясних рулетів, разом із прянощами та травами.

Харчова цінність в 100 грамах

Білки, г 0,6
Жири, г 0,5
Вуглеводи 9,6
Зола, г 0,8
Вода, г 84
Калорійність 40 ккал

Користь та протипоказання

Цей пряний фрукт дуже корисний, вміщає в собі велику кількість вітамінів та мікроелементів. Особливо багатий він на вітамін С, тому шматочки свіжої айви можна класти в чай замість лимону. Але є і протипоказання до вживання людям, що мають хвороби шлунково-кишкового тракту, сахарний діабет. Споживайте помірно і будьте здорові!

Фото: Наталя Реу