Глава Одесской областной государственной администрации Сергей Гриневецкий назвал проблему обеспечения качественной питьевой водой жителей региона самой острой. Об этом он заявил во время выступления на Конгрессе местных и региональных властей 

Публикуем сообщение пресс-службы Одесской ОГА на языке оригинала.

«Поверхневими джерелами, що придатні для господарсько-питного водопостачання, в Одеській області,  є річки Дністер, Дунай та озеро Ялпуг. Проте, вони — віддалені від основних споживачів води. А підземними водними ресурсами область забезпечена недостатньо, розміщені вони вкрай нерівномірно, що є особливостями географічного її розташування» — сказав Сергій Гриневецький.

За оцінкою експертів, за умовами водозабезпеченості і водоспоживання, Одеську область можна поділити на три регіони – північний, центральний та південний.

Так, Північний регіон, до складу якого входять два райони (Подільський та Березівський) достатньо забезпечений розвіданими запасами підземних вод. Водопостачання здійснюється з артсвердловин, які у більшості своїй відповідають нормативним вимогам.

Центральний регіон, до складу якого входять міста Одеса, Чорноморськ, Теплодар, Южне, а також два райони (Одеський та Роздільнянський) – має малопродуктивні артсвердловини, з яких неможливо одержати необхідну кількість води. Водопостачання здійснюється від водоочисних споруд «Дністер» ріки Дністер та артсвердловин.

А ось Південний регіон, до складу якого входять 3 райони у міжріччі Дністра та Дунаю (Ізмаїльський, Болградський, Білгород-Дністровський) – за словами голови Одеської ОДА Сергія Гриневецького, найменш забезпечений підземними водами питної якості.

«Майже на всій його території, окрім міст Ізмаїл та Рені, підземні води містять надмірні концентрації розчинених солей та різних домішок. Водопостачання здійснюється з річки Дунай, озера Ялпуг та від артезіанських свердловин» — відзначає Сергій Гриневецький.

На думку керівника Одеської області, покращити якість води для споживання населення, екологічно оздоровити басейн  Придунайських водосховищ та забезпечити роботу меліорації, можливо в рамках реалізації проєкту «Забезпечення комплексу заходів протипаводкового захисту від шкідливої дії вод та екологічного оздоровлення української частини нижнього Дунаю в Одеській області». Проект реалізовуватиметься на території Ізмаїльського да Білгород-Дністровського районів. І його реалізацію, як одного зі стратегічних, вже необхідно розпочинати.

«Привізна питна вода в системі водопостачання області частково або повністю застосовується у 56 населених пунктах, де чисельність населення, що споживає привізну воду, складає майже 63 тисячі осіб, з них у південній частині 42 населених пункти із чисельністю 45 тисяч населення. Оскільки, південь Одеської області є наймеш забезпечений питним водопостачанням, будівництво групових водопроводів є вкрай важливим для розвитку саме цього регіону області» — говорить голова Одеської ОДА.

Сьогодні Кілійським та Татарбунарським груповими водопроводами питна вода подається в 10 великих населених пунктів Ізмаїльського району та у місто Кілія. У цьому році вже розпочато будівництво Болградського групового водопроводу, що забезпечить водою шість крупних населених пунктів. За рахунок продовження будівництва Болградського та Суворівського групових водопроводів може вирішити проблему водопостачання 17 сіл, в яких проживає понад 36 тисяч людей.

Вкрай важливим питанням є якість питної води, яка залежить від стану водопровідно-каналізаційних споруд.

«Значна частина об’єктів водного господарства відпрацювала нормативний строк експлуатації, що врешті-решт, призводить до погіршення якості питної води. Понад 30 % водопровідних мереж області перебувають у зношеному та аварійному стані. А рівень зношеності в окремих випадках сягнув 45%» — навів дані голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький.

За його інформацією, зі 212 комплексів каналізаційних очисних споруд —  третина знаходяться у незадовільному санітарно-технічному стані. Основними причинами такого становища є морально-застаріла технічна база та відсутність інвестицій. Це — призводить до забруднення ґрунтів і підземних водоносних горизонтів.

Не менш актуальним питанням, на яке в рамках свого виступу на Конгресі, звернув увагу голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький,  є й реконструкція об’єктів водопровідно-каналізаційного господарства міста Одеса. Адже аварійний стан системи призводить до екологічного забруднення рекреаційної зони та узбережжя Чорного моря.

В першу чергу, це зливова система – так званий «Аркадійський колектор», якому більше 50 років. Технічний стан колектору визнано небезпечним для експлуатації. Також, на думку Сергія Гриневецького, гостро стоїть питання і реконструкції станції біологічної очистки «Північна» із завершенням робіт з будівництва глибоководного випуску.

«Якщо вдасться реалізувати всі вищезазначені заходи, то це дозволить вирішити одразу декілька проблемних питань техногенного та екологічного характеру — вивести очищені стоки в море; знизити навантаження на дамбу Хаджибейського лиману, в який сьогодні направляються стоки, покращити екологічний стан самого лиману та розпочати комплексно вирішувати питання дамби, яка визнана аварійною» — зазначив Сергій Гриневецький.

Але вартість реалізації вищезазначених проектів значна для місцевого бюджету. Без допомоги Держави ситуацію кардинально в регіоні вирішити не можливо. То ж виступаючи на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України голова Палати регіонів Конгресу місцевих і регіональних влад, Сергій Гриневецький звернувся до Міністерства фінансів України та Міністерства розвитку громад та територій України з пропозицією передбачити кошти для реалізації цих дуже важливих для життєдіяльності Одещини, проєктів.

«На реконструкцію «Аркадійського» стічного колектору необхідно 130 млн гривень та на реконструкцію станції біологічної очистки «Північна» із завершенням робіт з будівництва глибоководного випуску – 250 млн грн. Необхідно забезпечити і фінансування, у 2022 році та наступних роках, будівництва Болградського (вартість – 300 млн.грн) та Суворівського (завершується розробка ПКД) групових водогонів» — сказав голова Одеської облдержадміністрації.

Окрім цього, на думку Сергія Гриневецького, необхідно передбачити кошти і для реалізації проєкту «Забезпечення комплексу заходів протипаводкового захисту від шкідливої дії вод та екологічного оздоровлення української частини нижнього Дунаю в Одеській області» (загальна вартість – 1,5 млрд.грн.).

Голова Одеської облдержадміністрації зазначив, що Верховній Раді України  варто прискорити прийняття  загальнодержавної цільової програми «Питна вода України» на 2022-2026 роки.

«Вирішити питання один раз – це єдиний правильний спосіб раціонального використання ресурсів»  — резюмував свій виступ голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький.

Политика