газ Приднестровье

Придністров’я з першого січня живе без опалення та гарячої води через припинення транзиту російського газу через Україну. Молдова запропонувала Тирасполю допомогу в купівлі блакитного палива на європейському ринку, проте влада невизнаної республіки відмовляється і чекає на поставки від російського “Газпрому”.
Столиця Придністров’я Тираспіль живе вже майже тиждень без опалення та з віяловими відключеннями електроенергії при тому, що вночі стовпчики термометрів опускаються нижче за нуль градусів, повідомила “Актуальна камера”, передає ERR.

“От цієї ночі ми трохи тяжко пережили, бо дуже холодно, стіни сирі, дитина закутана, але нормально ніби. Далі обіцяють морози”, – розповіла мешканка Тирасполя.

“Я навіть не уявляю як таке можливо. Завжди поряд жили, стосунки були по-людськи і раптом. Помирайте з голоду, з холоду, як хочете”, – сказала мешканка Тирасполя.

З 1 січня Росія припинила постачати газ до Придністров’я. Кишинів при цьому відразу ж запропонував Тирасполі допомогти закупити необхідні ресурси на європейських ринках, однак отримав відмову. У Європі ціна на енергоресурси висока, а Придністров’я отримувало газ із Росії весь цей час безкоштовно.

“Молдова вже два роки не використовує російський газ і весь обсяг газу від Газпрому йшов виключно до Придністровського регіону”, – пояснила журналістка з Молдови Ірина Табарану.

Після припинення транзиту через Україну Росія може постачати газ у Придністров’я через трубопровід “Турецький потік”, проте для цього потрібно забронювати частину обсягу газу, що поставляється по трубопроводу, для Тирасполя. А оскільки це єдиний робочий газопровід, що залишається, з Росії до Європи, то попит на його використання високий. Натомість у Росії просувається інший наратив – Молдова не заплатила старий борг, тому й у Придністров’ї ми нічого поставляти не будемо.

“Вони говорять про зупинку газу через борг у 700 мільйонів доларів Республіки Молдова, але не говорять про борг Придністровського регіону на 11 мільярдів. І вони навіть зараз не просять, щоб вони ці мільярди повернули, вони просять, щоб Молдова заплатила 700 мільйонів боргу і, можливо, постачання відновиться”, – сказала Табарану.

За оцінкою аналітиків, Росія навмисне дестабілізує регіон, оскільки після президентських виборів та референдуму про євроінтеграцію стало ясно, що підтримка прем’єр-міністра Молдови Майї Санду слабша, ніж очікувалося, а цього року в Молдові відбудуться парламентські вибори, де можна взяти реванш за поразку у торік.

“Тепер, безумовно, Росія вважатиме за необхідне швидко скористатися цією ситуацією. Швидше за все, вони розраховують через дестабілізацію Придністров’я, створивши там своєрідну кризу, вплинути на молдавське суспільство в цілому. Я не вірю, що просто так дестабілізації Придністров’я щось дасть Росії, оскільки за дестабілізації є великий ризик втратити свій вплив у цьому регіоні”, – припустив експерт з безпеки Райнер Сакс.

Точної дати парламентських виборів у Молдові поки не призначено, але очікується, що вони пройдуть до осені.

Залишити відповідь