В порядок денний Народних зборів Болгарії внесли кілька проектів рішень щодо надання Україні зброї та військової техніки. Автори двох проектів від блоку ГЕРБ-СДС і партії ДБ ув’язали дане питання з модернізацією болгарської армії, але пропозиція партії екс-прем’єра Бойко Борисова може заблокувати прийняття рішення. Голосування відбудеться завтра, 3 листопада.
З ініціативою щодо надання військово-технічної допомоги Україні першою виступила партія Демократична Болгарія, зареєструвавши проект рішення 28 жовтня ц.р. (№48-250-01-5). Група депутатів від ДБ запропонувала доручити тимчасовому уряду у 14-денний термін визначити перелік необхідної Україні зброї та військової техніки та підписати з українською стороною двосторонній договір, який має бути ратифікований болгарським парламентом.
Уряду Болгарії пропонується доручити розробити програму модернізації болгарської армії, а також провести переговори з партнерами щодо ЄС та НАТО щодо постачання Болгарії сучасної зброї та військової техніки замість тієї, що буде направлено до України. Програма має бути внесена на розгляд Народних зборів Болгарії у 30-денний термін, а переговори з партнерами зобов’язані провести протягом 10 днів.
За пропозицією ДБ свій альтернативний проект рішення (№48-250-01-8) також внесла група депутатів від ГЕРБ-СДС на чолі з керівником парламентської групи Десиславою Атанасовою.
Відмітимо, що в проекті рішення найбільшої парламентської групи блоку ГЕРБ-СДС пропонується інший порядок і терміни надання воєнної допомоги Україні. Зокрема, автори проекту пропонують зобов’язати уряд Болгарії в 30-денний термін розробити пропозиції щодо надання Україні зброї та військової техніки, яка «не потрібна збройним силам» Болгарії. Розроблений урядом проект рішення має бути розглянутий Народними зборами.
Крім того, автори проекту ГЕРБ-СДС також пропонують уряду Болгарії розробити пропозиції щодо надання Україні пакету допомоги у відновленні економіки, інфраструктури та енергетики країни, а також підтримати судовий позов України проти Росії у Європейському суді з прав людини.
Обидва проекти рішення засуджують військову агресію Росії проти України, а також визнають право українців на захист території та суверенітету. Але в мотиваційній частині проекту ГЕРБ-СДС містяться тези, за які опозиційні партії Продовжуємо зміни та Демократична Болгарія вірогідно не проголосують.
Наприклад, депутати від ГЕРБ-СДС у проекті рішення стверджують, що «в період російської агресії проти України уряд четверної ліволіберальної коаліції (ПП, ДБ, БСП та ІТН) зазнав невдачі. В історичний момент, не зумівши чітко заявити про роль Болгарії як регіонального лідера, російське вторгнення в Україну спочатку було відкинуто правлячою більшістю, а подальші політичні коментарі не дотримувалися чіткої логіки прийняття структурованих та адекватних дій, синхронно з реакцією наших міжнародних партнерів та союзників у ЄС та НАТО».
Також колишню коаліцію болгарського парламенту 47-го скликання ГЕРБ-СДС звинувачує в затягуванні ухвалення рішення про постачання Україні ОВТ.
«Проте парламент, у якому домінувала четверна коаліція, з голосами від ПП, ІТН, БСП та Відродження, не схвалив відправлення офіційної військової допомоги Україні, і обіцянки Кирила Петкова виявилися помилковими», – написано в мотиваційній частині проекту ГЕРБ-СДС.
Зазначимо, за підсумками позачергових парламентських виборів, жодна з найбільших парламентських груп не може сформувати більшість із числом голосів 121, необхідного для ухвалення рішення. ГЕРБ-СДС та їхній потенційний партнер в майбутній коаліції партія ДПС можуть надати на підтримку ухвалення рішення 103 голоси. Партія Продовжуємо зміни і Демократична Болгарія, партнери з коаліції у парламенті попереднього скликання, мають в Народних зборах 48 скликання 73 мандати. Решта партій, зокрема БСП, Відродження та Болгарський Схід виступають проти надання зброї Україні.
За такого розкладу сил голосування за ухвалення рішення на користь України мало б місце за умови підтримки ГЕРБ-СДС, ДПС, ПП та ДБ. Але, судячи з мотиваційної частини проекту ГЕРБ-СДС, партія колишнього прем’єр-міністра Бойка Борисова ставить опозицію у становище, або визнайте провал у попередньому уряді та голосуйте за допомогу Україні, або голосуйте проти. Малоймовірно, що партії ГЕРБ-СДС та ДПС нададуть свої голоси на користь проекту, розробленого депутатами від ДБ.
27 жовтня 2024 року Болгарія провела сьомі за три роки позачергові парламентські вибори, намагаючись подолати тривалу політичну кризу. Результати останнього голосування демонструють відсутність чітких перспектив до формування стабільного уряду більшості та появу певної фрагментації політичного ландшафту Болгарії на політичні сили з малочисельним представленням в законодавчому органі країни, проводить аналіз експерт ГО “Лабораторія досліджень та інформаційного аналізу” Михайло Панайотов.