7 сентября в Брюсселе прошли переговоры между представителями ЕС и официальной делегацией Украины. Украинские СМИ крайне мало уделили внимание этой встречи, несмотря на то, что от результатов этих переговоров зависит увеличение квот на поставку сельскохозяйственной продукции в страны Европейского Союза.

Переговоры прошли в двухстороннем формате, что исключило влияние Российской Федерации. Трехсторонний формат не состоялся, так как российская сторона выдвинула невыполнимые требования, которые фактически означали отказ Украины от реализации предыдущих договоренностей о Зоне Свободной торговли с ЕС.

«Главной же темой переговоров стал кризис, который ждет украинских экспортеров, так как с 1 января 2016 года Россия запретит ввоз всех без исключения украинских сельхозпродуктов. А в течение еще двух недель – резко повысит тарифы на промышленную продукцию, отменив режим свободной торговли с Украиной», – пишет редактор «Европейской правды» Сергей Сидоренко.

Чем грозит такое решение России для украинских экспортеров? По крайней мере, убытками в 0,5 млрд. долл, однако на фоне уже спада товарооборота в 2 млрд. долл. это выглядит несравнимо с теми преимуществами, которые может дать выход на европейский рынок.

В настоящее время внешнеполитическое ведомство Украины заканчивает предварительную подготовительную работу для того, чтобы приступить к предметным переговорам о пересмотре и расширении квот на украинскую продукцию сельского хозяйства.

таможные органы

«Мы договорились о том, как мы будем обсуждать расширение возможностей по Зоне Свободной торговли, а также возможное расширение квот и другие идеи. Этот диалог начнется в ближайшее время, нужно только сделать ряд дополнительных расчетов», – заявил министр иностранных дел Украины Павел Климкин.

В настоящее время квоты, определенные для Украины, были рассчитаны по результатам торговой деятельности и показателям 2005-2007 гг. В настоящее время по ряду показателей (мед, кукуруза, пшеница, овес, томаты, виноградный, яблочный соки и др.) украинский экспорт в разы превышает заложенные в текст договоренности цифры.

Согласно Ст. 461 Договора об Ассоциации пересмотр самого текста возможен, однако вряд ли в одностороннем порядке европейцы будут готовы значительно улучшить показатели по квотам для Украины. Более того, в случае положительного решения с подобными запросами, наверняка, обратятся представители Грузии и Молдовы, которые также терпят убытки от российских санкций. Но, показатели вывоза продукции сельского хозяйства из этих стран несравнимы с объемами, которыми оперирует Украина. Так или иначе, позиции сторон могут быть урегулированы до 1 января 2016 года, т.е. до вступления в силу ЗСТ.

Напомним, что автономные торговые преференции на большинство позиций продукции сельского хозяйства действуют для Украины с 2014 года, но 1 января 2016 года вступает в силу Зона Свободной торговли, что предусматривает обоюдное открытие рынков.

Ещё одна опасность поджидает украинских экспортеров в процессе сертификации (для промышленной продукции) и адаптации европейской системы санитарного/фитосанитарного контроля (для агропромышленного комплекса). Отсутствие позитивной динамики в этом процессе значительно снижает конкурентоспособность украинских производителей, фактически оставляя их за бортом более чем 500-миллионного рынка ЕС.

Світ

  • В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію
    В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію

    Міністерство закордонних справ України розчароване рішенням Правління Міжнародної федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (МФТЧХ) щодо Російського Червоного Хреста (РЧХ).

    Про це йдеться у коментарі, опублікованому на сайті МЗС, передає Цензор.НЕТ.

    “Змушені констатувати, що у тексті рішення відсутня належна оцінка протиправної присутності та діяльності Російського Червоного Хреста на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території України в межах Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей, а також в Автономній Республіці Крим.

    Як неодноразово наголошувала українська сторона, присутність та діяльність РЧХ на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території нашої держави є грубим порушенням Конституції, законів України та міжнародного права.

    Згадані дії РЧХ є також серйозним порушенням Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та Конституції МФТЧ, зокрема принципу єдності, згідно з яким в кожній країні може бути лише одне товариство Червоного Хреста або Червоного Півмісяця, а також зобов’язання національних товариств поважати територіальну цілісність та незалежність.

    Рішення Правління МФТЧХ йде всупереч положенням резолюцій Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року “Територіальна цілісність України” та ES-11/4 від 12 жовтня 2022 року “Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН”, в яких міститься заклик до всіх держав, міжнародних організацій та спеціалізованих установ системи ООН не визнавати спроби анексії Росією частин території України та утримуватися від будь-яких дій та кроків, які можуть тлумачитися як визнання зміни статусу цих територій.

    Привертає особливу увагу той факт, що в рішенні Правління відсутня реакція на діяльність так званих “Донецького Червоного Хреста” та “Луганського Червоного Хреста”, які виконують допоміжні функції для окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій нею частині території України, та ролі РЧХ в створенні та підтримці згаданих незаконних маріонеткових утворень.

    Українська сторона неодноразово надавала документальні свідчення причетності держави-агресора до підтримки та фінансування протиправної діяльності РЧХ зі створення її структурних підрозділів на тимчасово окупованій території України, а також факти незаконного захоплення рухомого та нерухомого майна Товариства Червоного Хреста України (ТЧХУ).

    Наголошуємо, що Товариство Червоного Хреста України є єдиним визнаним товариством Червоного Хреста, яке здійснює гуманітарну діяльність на всій території України в межах її міжнародно визнаних кордонів та уповноважене створювати місцеві осередки Червоного Хреста. Донецька та Луганська регіональні філії ТЧХУ є її невід’ємними складовими та продовжують функціонування, хоча й були змушені тимчасово залишити тимчасово окуповану територію України, рятуючись від переслідувань окупаційної адміністрації РФ.

    Україна з незмінною повагою ставиться до Федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця як незалежної гуманітарної організації неурядового та неполітичного характеру. У цьому зв’язку наголошуємо, що Стаття 4 Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця чітко встановлює, що національні товариства мають поважати фундаментальні принципи Міжнародного руху та керуватися принципами міжнародного гуманітарного права. Жодні імперативи не можуть слугувати виправданням грубих порушень фундаментальних принципів та міжнародного гуманітарного права, яке чітко регулює правовий режим окупованих територій, зокрема відповідні обов’язки держави-окупанта та національних товариств.

    Наголошуємо, що своїми грубими порушеннями міжнародного права та Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця РЧХ наносить серйозну та довготривалу репутаційну шкоду всій Федерації. Для діяльності Червоного Хреста немає нічого важливішого за довіру. Удар по довірі до всієї Федерації — найгірший наслідок протиправних дій РЧХ.

    Українська сторона очікує на продовження моніторингу і надання об’єктивних і неупереджених оцінок з боку МФТЧХ триваючої протиправної діяльності РЧХ на тимчасово окупованій території України”, – йдеться у заяві МЗС України.

    Джерело: https://censor.net/ua/n3512305