Микола Миколайович Червенков

Пішов з життя видатний уродженець Болградського району, який присвятив життя дослідженню історії болгарських колоністів, збереженню болгарської мови, культури, історії Микола Миколайович Червенков.

Микола Червенков народився 2 січня 1948 року в селі Городнє (Чийшія) в сім’ї нащадків болгарських переселенців. Закінчив Одеський державний університет. У 1982 році захистив кандидатську, а у  2003 – докторську дисертацію.

З 1972 до 2004 року Микола Миколайович працював в Академії наук Молдови, спочатку в Інституті історії, а потім в Інституті міжетнічних досліджень (остання посада – заступник директора інституту). Одночасно був доцентом Молдавського державного університету та Кишинівського Педагогічного університету ім. І. Крянге.

З 2004 до 2015 року професор Червенков – перший ректор, а потім професор Тараклійського державного університету ім. Григорія Цамблака.

Він очолював Наукове товариство болгаристів Республіки Молдова, активно займався громадською діяльністю.

Серед наукових праць Червенкова два присвячені рідному селу. Це колективна збірка «Чийшія: нариси історії та етнографії болгарського села Городнє в Бессарабії», 2003 рік та авторська праця «Петро-Павлівська церква села Чийшія (Городнє)», 2013 р.

У Тараклійському державному університеті ім. Григорія Цамблака, засновником якого вважається Микола Миколайович, згадуючи про вченого, кажуть: «Як перший ректор Тараклійського державного університету, професор Червенков доклав величезних зусиль для його існування та розвитку в перші роки його роботи (2004 – 2009). Його досягнення в освітній, науковій та міжнародній діяльності університету є значними. Як відомий вчений – історик, болгаролог, громадський діяч, професор Червенков зробив величезний внесок у формування університету як наукового центру в галузі болгарознавства».

Про професора Червенкова згадують як про видатну постать в академічному та культурному житті бессарабських болгар та невтомного захисника збереження рідної мови та болгарської духовної спадщини. Професор Червенков був авторитетним істориком, письменником та публіцистом, чиї масштабні дослідження та публікації пролили світло на історію та культуру бессарабських болгар. Його наукова робота значною мірою сприяла глибшому розумінню національної ідентичності та коріння предків.

Колеги схиляються перед його самовідданою працею, присвяченою болгарському відродженню серед болгарських громад у Молдові та Україні, відзначають внесок у культурно-освітній підйом болгарської громади в Бессарабії.

Праця вченого не раз відзначалася нагородами Болгарії, Молдови, у 2012 році Асоціації болгар України визнала його «Людиною року».

Під час вручення відзнаки Асоціації болгар України «Людина року-2012»
Під час вручення відзнаки Асоціації болгар України «Людина року-2012», фото з соцмереж

Доктор історичних наук Іван Думініка (Молдова), каже: «Микола Миколайович все своє життя присвятив вивченню та збереженню історичної пам’яті бессарабських болгар. З його іменем пов’язане заснування Наукового товариства болгар у Республіці Молдова, першим головою якого він був протягом багатьох років, а нещодавно обіймав посаду почесного голови. Під його керівництвом Товариство утвердилося як провідна наукова та культурна установа з престижем як у Молдові, так і за її межами…

Його роль у створенні Тараклійського державного університету імені Григорія Цамблака, де він був першим ректором, має виняткове значення. Там він не лише розбудовував інституційну структуру, а й особисто навчав, виховуючи нове покоління фахівців у дусі болгарської духовності.

Він також зробив важливий внесок у створення болгарської недільної школи в Кишиневі, яка діє під егідою Наукового товариства болгаристів – місця, де діти наших співвітчизників вивчають мову, традиції та ідентичність…»

Колеги впевнені, що спадщина професора Червенкова житиме крізь покоління студентів, яких він надихав, установи, які він допомагав будувати, та багату культурну спадщину, яку він невпинно захищав.

Сьогодні, 3 липня, Миколу Миколайовича Червенкова поховали на цвинтарі Святого Архангела Михаїла в столиці Республіки Болгарія Софії.

Закінчилося земне життя вченого-болгариста професора Миколи Червенкова

 

 

Залишити відповідь

Політика

Економіка