Народный депутат Украины Антон Киссе прокомментировал заявление Президента Украины Петра Порошенко о договоренностях с президентом Румынии Клаусом Вернером Йоханнисом о координации действий по Приднестровью.

«Президент Украины своевременно вызвался инициатором переговоров по объединению Молдовы с Приднестровьем. Договоренности между Порошенко и Йоханнисом могут поспособствовать размораживанию этого конфликта и помочь суверенной независимой Молдове восстановить свою территориальную целостность и реинтегрировать Приднестровский регион в Молдову.

 Румыния-Украина

Первое, что я хочу сказать – это заявление вовремя и кстати. После прихода к власти нового президента Йоханниса, позиция Румынии относительно Молдовы диаметрально поменялась по сравнению с позицией прошлого президента.

Йоханнис заявил, что Молдова – независимое, самостоятельное государство, а мы помним, что предыдущий президент Бэсеску ратовал за идею присоединения Молдовы к Румынии. Это было не единожды, и позиция была жесткая и радикальная. Эта же позиция касается и Одесской области и Бессарабии – не раз были заявления публичные, не всегда осуждаемые украинскими властями. Были высказывания, что Бессарабия – это территория Румынии. Сейчас позиция поменялась диаметрально.

Хочу отметить, что одна из причин конфликта в Приднестровье в 90-х годах была связана с активизацией Румынии в направлении румынизации Молдовы. Антирумынские настроения в Приднестровье были одним из факторов раскола. Там, конечно, было много факторов, но этот фактор тоже присутствовал.

Сегодня ситуация поменялась и заявление Порошенко о возобновлении переговорных процессов – к месту. Взаимоотношения непризнанного Приднестровья с Молдовой – это процесс переговоров, и мы знаем, что несколько раз эти переговоры приходили к каким-то результатам. Есть аналог – та же Гагаузия имеет автономию, но находится в составе Молдовы. Я думаю, что по этому пути надо идти, искать возможность договориться на определенных условиях, и решать этот вопрос, в том числе с участием Украины.

Надо сделать первый шаг – хотя бы сесть за стол переговоров. И инициатива Украины здесь должна быть — потому что мы граничим непосредственно и с Молдовой, и с Приднестровьем — с тем, чтобы у нас была стабильность на границах Одесской области и, не дай Бог, не было никаких пограничных инцидентов», — сообщил журналистам Антон Киссе.

Світ

  • В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію
    В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію

    Міністерство закордонних справ України розчароване рішенням Правління Міжнародної федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (МФТЧХ) щодо Російського Червоного Хреста (РЧХ).

    Про це йдеться у коментарі, опублікованому на сайті МЗС, передає Цензор.НЕТ.

    “Змушені констатувати, що у тексті рішення відсутня належна оцінка протиправної присутності та діяльності Російського Червоного Хреста на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території України в межах Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей, а також в Автономній Республіці Крим.

    Як неодноразово наголошувала українська сторона, присутність та діяльність РЧХ на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території нашої держави є грубим порушенням Конституції, законів України та міжнародного права.

    Згадані дії РЧХ є також серйозним порушенням Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та Конституції МФТЧ, зокрема принципу єдності, згідно з яким в кожній країні може бути лише одне товариство Червоного Хреста або Червоного Півмісяця, а також зобов’язання національних товариств поважати територіальну цілісність та незалежність.

    Рішення Правління МФТЧХ йде всупереч положенням резолюцій Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року “Територіальна цілісність України” та ES-11/4 від 12 жовтня 2022 року “Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН”, в яких міститься заклик до всіх держав, міжнародних організацій та спеціалізованих установ системи ООН не визнавати спроби анексії Росією частин території України та утримуватися від будь-яких дій та кроків, які можуть тлумачитися як визнання зміни статусу цих територій.

    Привертає особливу увагу той факт, що в рішенні Правління відсутня реакція на діяльність так званих “Донецького Червоного Хреста” та “Луганського Червоного Хреста”, які виконують допоміжні функції для окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій нею частині території України, та ролі РЧХ в створенні та підтримці згаданих незаконних маріонеткових утворень.

    Українська сторона неодноразово надавала документальні свідчення причетності держави-агресора до підтримки та фінансування протиправної діяльності РЧХ зі створення її структурних підрозділів на тимчасово окупованій території України, а також факти незаконного захоплення рухомого та нерухомого майна Товариства Червоного Хреста України (ТЧХУ).

    Наголошуємо, що Товариство Червоного Хреста України є єдиним визнаним товариством Червоного Хреста, яке здійснює гуманітарну діяльність на всій території України в межах її міжнародно визнаних кордонів та уповноважене створювати місцеві осередки Червоного Хреста. Донецька та Луганська регіональні філії ТЧХУ є її невід’ємними складовими та продовжують функціонування, хоча й були змушені тимчасово залишити тимчасово окуповану територію України, рятуючись від переслідувань окупаційної адміністрації РФ.

    Україна з незмінною повагою ставиться до Федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця як незалежної гуманітарної організації неурядового та неполітичного характеру. У цьому зв’язку наголошуємо, що Стаття 4 Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця чітко встановлює, що національні товариства мають поважати фундаментальні принципи Міжнародного руху та керуватися принципами міжнародного гуманітарного права. Жодні імперативи не можуть слугувати виправданням грубих порушень фундаментальних принципів та міжнародного гуманітарного права, яке чітко регулює правовий режим окупованих територій, зокрема відповідні обов’язки держави-окупанта та національних товариств.

    Наголошуємо, що своїми грубими порушеннями міжнародного права та Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця РЧХ наносить серйозну та довготривалу репутаційну шкоду всій Федерації. Для діяльності Червоного Хреста немає нічого важливішого за довіру. Удар по довірі до всієї Федерації — найгірший наслідок протиправних дій РЧХ.

    Українська сторона очікує на продовження моніторингу і надання об’єктивних і неупереджених оцінок з боку МФТЧХ триваючої протиправної діяльності РЧХ на тимчасово окупованій території України”, – йдеться у заяві МЗС України.

    Джерело: https://censor.net/ua/n3512305