Тринадцять членів Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка заявили про складання своїх повноважень.
«У нинішніх обставинах, коли нас поставили перед наміром змінити правила Положення Національної премії імені Тараса Шевченка adhoc, додати нові номінації та пришвидшити процедуру відбору, члени Комітету не бачать можливості продовжувати роботу – і складають свої повноваження», – йдеться у заяві, опублікованої сьогодні на сайті Комітету.
Члени Комітету, які підписали заяву, наголошують, що пропозиція про доповнення Премії новою номінацією («За внесок у перемогу» – ред.), а фактично – паралельним конкурсом застала їх зненацька.
«Ми висловлюємо свою незгоду з тим, щоби вводити нові номінації, критерії чи будь-які інші зміни до існуючого на сьогодні Положення щодо Національної премії України імені Тараса Шевченка 2023 року в прискореному порядку. На сьогодні, коли вже визначені переможці, коли країна чекає Указ і оголошення імен справедливо та за всіма процедурами обраних лауреатів Премії 2023 року, такі зміни мають вигляд непродуманих і деструктивних. Це підриває прозорість та виваженість процедур, пункти Положення та вагу Премії як стабільної і авторитетної інституції з чітким алгоритмом роботи. Поява нових номінацій або інші несподівані зміни в Положенні до нагородження вже визначених переможців підважує довіру до Премії як найвищої відзнаки за твори літератури та мистецтва в незалежній Україні», – заявили підписанти.
Члени Комітету з повним розумінням ставляться до ідеї запровадити особливу відзнаку для мистецьких творів, створених після 24 лютого 2022 лютого, аби відзначити їхній внесок у Перемогу, але вважають, що ця пропозиція є важливою, тому потребує ретельного продумування і планування.
«Можливо, ініціаторам такої відзнаки доречно думати про цілком нову премію, що відповідала би заявленій меті. Інший варіант – обговорити внесення відповідних змін і нових номінацій у Положення про Національну премію України імені Тараса Шевченка до початку висунення творів на премію 2024 року», – підкреслюється у Заяві.
До того ж члени Комітету переконані, що оприлюднені Комітетом результати цьогорічної премії мають бути зафіксовані відповідним президентським Указом, чого поки що не відбулося.
Зволікання з виданням Указу «окрім недовіри до самої Премії як інституції… також можна сприймати як недовіру до Комітету як експертної спільноти», -йдеться у Заяві.
Уряд Румунії сьогодні, 2 вересня, схвалив законопроєкт, який дозволяє безоплатну передачу Україні системи протиповітряної оборони Patriot, і направив його на розгляд парламенту.
Низький попит на яблука та збільшення пропозиції цих фруктів осінніх сортів змушують українських садівників знижувати відпускні ціни в даному сегменті.
Станом на 31 липня 2024 року в ЄС перебуває під тимчасовим захистом трохи більше 4,1 млн громадян України, що на 200 тисяч менше, ніж в кінці червня, коли їх було понад 4,3 млн.