здание редакции Ренийский вестник

Одне із найстаріших друкованих видань Одеської області може припинити своє існування. Газета «Ренійський вісник», яка вперше побачила світ 1944 року, пережила Другу світову війну, важкий повоєнний час, горбачовську перебудову, розвал Союзу та «лихі дев’яності». Газета вистояла й у складні перші роки незалежності України, але не змогла впоратися із роздержавленням державних та комунальних ЗМІ.

Як стало відомо Інтернет-газеті «Топор», засновників приватного підприємства «Медіа Рені», що з’явилося в результаті роздержавлення районної газети «Ренійський вісник», офіційно повідомили про проведення позачергових зборів власників (діючих та колишніх членів трудового колективу газети). Збори заплановані на 10 жовтня 2022 року. Головним пунктом порядку денного є звільнення директора (редактора) ПП «Медіа Рені» Антоніни Бондарєвої за власним бажанням (нібито за сімейними обставинами). Крім того, А. Бондарєва добровільно вирішила вийти зі складу власників ПП, тому необхідно внести зміни до Статуту «Медіа Рені».

Більшості трудового колективу газети стало зрозуміло, до чого йде справа, і вони хотіли б отримати відповіді на багато питань щодо діяльності підприємства. Директору «Медіа Рені» направили лист із пропозиціями про доповнення порядку денного майбутніх зборів. Зокрема, автори листа нагадали про те, що, порушуючи Статут, протягом трьох років на підприємстві не проводилися чергові збори (вони мають проводитися щорічно), колективу не надавалися звіти керівництва про фінансово-господарську діяльність ПП. У зв’язку з цим колектив вимагає від директора підготувати відповідний звіт за 2019-2021 роки та за період із січня по вересень 2022 року.

Також не зовсім зрозуміла історія з орендою нерухомості, де знаходилася колишня редакція газети «Ренійський вісник». Будівля по вулиці Соборній, 111 належить Ренійській територіальній громаді, але у листопаді 2019 року, згідно із законодавством, була передана в оренду підприємству «Медіа Рені» терміном на 20 років з оплатою у розмірі 1 грн. на рік. Проте не минуло й місяця, як Антоніна Бондарєва звернулася до міського голови Ренійської ТГ із пропозицією анулювати договір оренди редакції, мотивуючи свою ініціативу тим, що будівля площею понад 100 квадратних метрів не потрібна підприємству для видавничої діяльності. Вона попросила мера надати в оренду (на аналогічних умовах) два кабінети у приміщенні на вулиці Вознесенській, 157. Проте у вересні 2021 року було підписано договір оренди з орендною платою у розмірі 2400 грн на місяць. Ця обставина, на думку засновників, порушує норму Закону «Про реформування державних та комунальних друкованих засобів масової інформації» про розмір орендної плати (1 грн. на рік), а також підриває і без того важке фінансове становище «Медіа Рені».

офис полицейских офицеров Ренийской громады
на фото: отремонтированное здание бывшей редакции “Ренийский вестник”, сегодня офис полицейских офицеров (шерифов) Ренийской громады

Виходячи з вищевикладеного, власники вимагають роз’яснити, на якій підставі директор ПП одноосібно, без скликання зборів засновників, відмовилася від старої редакції та вирішила орендувати нові приміщення на невигідних для газети умовах.

Таким чином, засновники вимагають від директора підготувати інформацію з усіх перелічених питань та оприлюднити її за 7 днів до проведення зборів.

Нагадаємо, що районна газета «Ренійський вісник», засновником якої була Ренійська райрада, пройшла передбачений законом шлях реформування у 2018 році. Внаслідок цього було створено ПП «Медіа Рені», а члени трудового колективу редакції стали засновниками видання. Збори засновників обрали директором (редактором) нового підприємства журналістку Антоніну Бондарєву. Колишнього редактора газети Петра Хаджи-Івана було звільнено.

Читайте також: Як районні газети півдня Одеськох області пережили реформування

Наприкінці 2018 року Антоніна Бондарєва (на той момент – депутат Ренійської міської ради) виступила на сесії міськради та розповіла колегам про наслідки роздержавлення комунальних газет, у тому числі «Ренійського вісника». Процитуємо фрагмент того виступу директора ПП «Медіа Рені», оскільки це є дуже важливим для розуміння нинішнього становища підприємства. «Газета як виходила, так і виходитиме, її назва залишається колишньою – у цьому сенсі нічого не змінилося. Змінилася форма власності, але ця зміна спричиняє дуже серйозні наслідки, – сказала Антоніна Бондарєва. – Ми зобов’язані враховувати також об’єктивні умови розвитку ЗМІ, і насамперед тенденцію переходу мас-медіа в Інтернет. Тому ми плануємо об’єднати в одне ціле три інформаційні ресурси – газету «Ренійський вісник», телевізійний інтернет-проект «Новини Рені» та сайт новин «Рені – Одеса». Об’єднання за принципом холдингу дозволить нам оптимізувати свою структуру та витрати, оперативніше та всебічно подавати інформацію та охопити максимальну аудиторію читачів та глядачів. Люди старших поколінь, які звикли читати газети, як і раніше, отримуватимуть інформацію в друкованому вигляді, а молодь зможе стежити за нашими публікаціями в Мережі».

За словами А. Бондарєвої, після реформування найсерйознішою проблемою стає можливість економічного виживання де-юре незалежного видання. Якщо раніше місцева газета регулярно отримувала дотації з районного бюджету, то тепер це джерело фінансування зникло. Як повідомила директор ПП, для елементарного функціонування “Медіа-Рені” не вистачає близько 500-600 тисяч гривень на рік (навіть з урахуванням активного залучення реклами). А. Бондарєва висловила впевненість у тому, що єдиний вихід у цих обставинах – висвітлення діяльності органів влади та місцевого самоврядування на договірних умовах. Така форма взаємодії ЗМІ та державних структур давно передбачена законом. І все ж таки це, як зізналася редактор, – та ж залежність преси від влади, причому не менш жорстка.

Від себе додамо, що за минулі роки місцевий «медіа-холдинг» так і не був створений. Фактично інтернет-видання «Рені – Одеса» та YouTube-канал «Новини Рені» залишаються самостійними приватними проектами. Чому ж Антоніна Бондарєва не реалізувала свого первісного плану об’єднання трьох ренійських інформаційних ресурсів «під дахом» ПП «Медіа Рені»? Очевидно, на зборах засновників обговорюватиметься і це питання.

Тим часом із неофіційних джерел нам вдалося з’ясувати, що газета «Ренійський вісник» – на межі банкрутства. Грошей для утримання видання вистачить лише до жовтня, тобто у листопаді та грудні вже не буде коштів ні на оплату послуг друкарні, ні на папір, ні на зарплату, ні на інші витрати. У кращому разі єдина в Ренійській громаді місцева газета доживе до Нового року, а далі її доля – під великим питанням…

Андрій ПОТИЛІКО

НА ФОТО: Та сама будівля, від якої відмовилося керівництво газети «Ренійський вісник», і де сьогодні знаходиться офіс шерифів Ренійської громади: до та після ремонту

Світ