20 мая в Арцизском городском совете наконец-то состоялся исполком. Т.е. представители от общественности в составе исполнительной власти города наконец-то смогли прийти на заседание и полноценно поработать. До этого можно было констатировать, что лишь 17 марта им удалось также поработать. С тех пор, почти три месяца, исполком практически бездействовал из-за того, что многие члены исполкома просто игнорировали свою работу на пользу города и не приходили на заседания. А голосов тех, кто все-таки посещал заседания, не хватало для принятия решений из-за отсутствия кворума. Вот и 16 мая тоже была попытка его провести…

20 мая члены исполкома наконец-то проработали повестку с вопросами, которые «висят в воздухе» (и требовали срочного решения!) ещё с 18 апреля. На повестке были вопросы по предоставлению материальной помощи больным (одна заявительница так и не дождалась помощи своей маме, которая на днях умерла от онкозаболевания), а также о выдаче одноразовой материальной помощи детям-инвалидам. Приняты решения по использованию бюджетных средств на захоронение бездомных.

Был в повестке дня и вопрос по заявлению жителя города насчёт оформления договора дарения, а также вопросы на демонтаж самовольно установленных рекламных сооружений, на разрешение удаления аварийных зелёных насаждений, на обустройство мест для детских колясок в общественных местах, про новый конкурс для перевозчиков, про обустройство «карманов» для автобусных остановок на ул. Первомайская и Калмыкова и многое другое. Наконец-то были утверждены новые тарифы на воду.

Стоит отметить, что помощь нуждающимся и разговор о новых тарифах на «Водоканале» – это были, пожалуй, наиболее актуальные проблемы данного заседания исполкома. «Водоканалу» приходится рассматривать и принимать этот непопулярный шаг в связи с финансированием предприятия. Депутаты не голосуют за возмещение разницы по «минималке» и за электроэнергию (частично было выделено лишь на майской сессии), исполком также не работал и не принимал решения по вопросам данного предприятия. Получается замкнутый круг. А предприятию надо за счет чего-то поддерживать в надлежащем состоянии водное хозяйство города. И работать в убыток оно не может. Не секрет, что от предшественников водное и канализационное хозяйство города досталось не в лучшем состоянии, всё требует ремонта, что сказывается и на качестве воды. И уже который год «Водоканал» всё никак не может выйти на нужный уровень модернизации и развития. Но и при этом работники стараются вовремя устранять порывы, производят замену устаревшего и аварийного оборудования, идёт модернизация центрального водозабора, решаются вопросы по канализационной системе города, которые до этого не решались десятками лет.

Согласно решению исполкома Арцизского городского совета за 20 мая в Арцизе с 1 июня будут введены новые тарифы на водоснабжение и водоотведение для физических и юридических лиц. Для населения – 14,05 грн, за водоотведение –10,77 грн за куб., для бюджетных организаций – 19,27 грн и 18,71 грн, для других пользователей – 28, 47 грн и 30,90 грн. На сегодня тариф на водоснабжение равен 10,43 грн, на водоотведение – 9,32.

Світ

  • В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію
    В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію

    Міністерство закордонних справ України розчароване рішенням Правління Міжнародної федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (МФТЧХ) щодо Російського Червоного Хреста (РЧХ).

    Про це йдеться у коментарі, опублікованому на сайті МЗС, передає Цензор.НЕТ.

    “Змушені констатувати, що у тексті рішення відсутня належна оцінка протиправної присутності та діяльності Російського Червоного Хреста на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території України в межах Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей, а також в Автономній Республіці Крим.

    Як неодноразово наголошувала українська сторона, присутність та діяльність РЧХ на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території нашої держави є грубим порушенням Конституції, законів України та міжнародного права.

    Згадані дії РЧХ є також серйозним порушенням Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та Конституції МФТЧ, зокрема принципу єдності, згідно з яким в кожній країні може бути лише одне товариство Червоного Хреста або Червоного Півмісяця, а також зобов’язання національних товариств поважати територіальну цілісність та незалежність.

    Рішення Правління МФТЧХ йде всупереч положенням резолюцій Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року “Територіальна цілісність України” та ES-11/4 від 12 жовтня 2022 року “Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН”, в яких міститься заклик до всіх держав, міжнародних організацій та спеціалізованих установ системи ООН не визнавати спроби анексії Росією частин території України та утримуватися від будь-яких дій та кроків, які можуть тлумачитися як визнання зміни статусу цих територій.

    Привертає особливу увагу той факт, що в рішенні Правління відсутня реакція на діяльність так званих “Донецького Червоного Хреста” та “Луганського Червоного Хреста”, які виконують допоміжні функції для окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій нею частині території України, та ролі РЧХ в створенні та підтримці згаданих незаконних маріонеткових утворень.

    Українська сторона неодноразово надавала документальні свідчення причетності держави-агресора до підтримки та фінансування протиправної діяльності РЧХ зі створення її структурних підрозділів на тимчасово окупованій території України, а також факти незаконного захоплення рухомого та нерухомого майна Товариства Червоного Хреста України (ТЧХУ).

    Наголошуємо, що Товариство Червоного Хреста України є єдиним визнаним товариством Червоного Хреста, яке здійснює гуманітарну діяльність на всій території України в межах її міжнародно визнаних кордонів та уповноважене створювати місцеві осередки Червоного Хреста. Донецька та Луганська регіональні філії ТЧХУ є її невід’ємними складовими та продовжують функціонування, хоча й були змушені тимчасово залишити тимчасово окуповану територію України, рятуючись від переслідувань окупаційної адміністрації РФ.

    Україна з незмінною повагою ставиться до Федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця як незалежної гуманітарної організації неурядового та неполітичного характеру. У цьому зв’язку наголошуємо, що Стаття 4 Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця чітко встановлює, що національні товариства мають поважати фундаментальні принципи Міжнародного руху та керуватися принципами міжнародного гуманітарного права. Жодні імперативи не можуть слугувати виправданням грубих порушень фундаментальних принципів та міжнародного гуманітарного права, яке чітко регулює правовий режим окупованих територій, зокрема відповідні обов’язки держави-окупанта та національних товариств.

    Наголошуємо, що своїми грубими порушеннями міжнародного права та Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця РЧХ наносить серйозну та довготривалу репутаційну шкоду всій Федерації. Для діяльності Червоного Хреста немає нічого важливішого за довіру. Удар по довірі до всієї Федерації — найгірший наслідок протиправних дій РЧХ.

    Українська сторона очікує на продовження моніторингу і надання об’єктивних і неупереджених оцінок з боку МФТЧХ триваючої протиправної діяльності РЧХ на тимчасово окупованій території України”, – йдеться у заяві МЗС України.

    Джерело: https://censor.net/ua/n3512305