В Измаиле состоялся семинар «Содействие диалогу и терпимости», в котором приняли участие местные политики, общественные деятели и представители средств массовой информации.

На встрече, которая прошла в стенах Измаильского государственного гуманитарного университета, были подняты вопросы существующих в обществе конфликтов, влияния событий на востоке Украины на жизнь населения Бессарабии и роли общественных организаций в решении этих конфликтов.

Изображение 001

Изображение 007

– Мы должны учитывать специфику нашего региона. Во-первых, это периферия. Стоит отметить, что критическое отношение как к одной, так и к другой стороне не перерастает в нашем регионе в открытые конфликты. Большинство конфликтов за пределы «кухни» не выходит. Возможно, что это и хорошо, что у нас это находит именно такое выражение. Я считаю, что нормальный украинский, болгарский или гагаузский обыватель, глядя на картину, которая сложилась на Донбассе, не захочет её перенести сюда. Как бы там ни было, при поддержке любой стороны, никто не хочет перенести ту ситуацию сюда. И мы должны встречаться и обговаривать проблемы, но ту ситуацию, которая сложилась в Одессе (подрыв ж.д. путей – авт.) я считаю такой, которая должна настораживать. По моему мнению, это люди не из нашего региона, которые хотят раскачать ситуацию, – считает Николай Каплиенко, начальник центра предоставления административных услуг Измаильского исполнительного комитета.

В свою очередь, другие эксперты также подчеркивают, что конфликты, которые существуют в Бессарабии, носят более социальный характер, что связано, в том числе, и с коррупцией.

– Также важна проблема коррупции. Коррупция порождает социальную несправедливость, которая приводит к конфликтам. Мне кажется, это то, что может объединить людей – борьба с коррупцией как явление имеет право на жизнь, и роль общественных организаций здесь также велика. Это и контроль над властью, и адвокатские компании, донесение информации и др. Мне кажется, что общественные организации могут взять на себя и функцию объяснения действий политиков, и опять это связано с доверием, – уверен Евгений Попов, региональный представитель фонда «Відродження».

Изображение 062

Изображение 085

Среди мер, которые призваны снизить конфликтность в обществе участники дискуссии назвали создание независимого общественного телевидения и других средств массовой информации, действенный механизм контроля за властью со стороны общества и общественных организаций.

– Власть как не слышала нас, так и не слышит, поэтому надо менять основные законы нашей страны: Конституция, избирательная система, Закон «О политических партиях». Возможно, тогда будет происходить диалог. В большой степени это зависит от людей, которые живут в конкретной громаде. Люди интересуются и хотят участвовать в политике. Следует сделать более открытым избирательное законодательство, чтобы оно приблизилось к европейским стандартам. Ранее и сейчас, отчасти, люди идут во власть, чтобы защитить свой бизнес, заработать денег. Во многом это зависит от СМИ, как они смогут инициировать этот диалог и поддержать его, – говорит Анатолий Фуфаев, депутат Измаильского городского совета.

В заключение участники встречи, несмотря на различные позиции, пришли к выводу, что только бесконфликтное разрешение спорных ситуаций способно привести регион к развитию и сохранению мира и стабильности. В этом случае важным является деятельность СМИ, которые должны осознавать свою долю ответственности за преподносимую информацию.

Світ

  • В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію
    В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію

    Міністерство закордонних справ України розчароване рішенням Правління Міжнародної федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (МФТЧХ) щодо Російського Червоного Хреста (РЧХ).

    Про це йдеться у коментарі, опублікованому на сайті МЗС, передає Цензор.НЕТ.

    “Змушені констатувати, що у тексті рішення відсутня належна оцінка протиправної присутності та діяльності Російського Червоного Хреста на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території України в межах Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей, а також в Автономній Республіці Крим.

    Як неодноразово наголошувала українська сторона, присутність та діяльність РЧХ на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території нашої держави є грубим порушенням Конституції, законів України та міжнародного права.

    Згадані дії РЧХ є також серйозним порушенням Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та Конституції МФТЧ, зокрема принципу єдності, згідно з яким в кожній країні може бути лише одне товариство Червоного Хреста або Червоного Півмісяця, а також зобов’язання національних товариств поважати територіальну цілісність та незалежність.

    Рішення Правління МФТЧХ йде всупереч положенням резолюцій Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року “Територіальна цілісність України” та ES-11/4 від 12 жовтня 2022 року “Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН”, в яких міститься заклик до всіх держав, міжнародних організацій та спеціалізованих установ системи ООН не визнавати спроби анексії Росією частин території України та утримуватися від будь-яких дій та кроків, які можуть тлумачитися як визнання зміни статусу цих територій.

    Привертає особливу увагу той факт, що в рішенні Правління відсутня реакція на діяльність так званих “Донецького Червоного Хреста” та “Луганського Червоного Хреста”, які виконують допоміжні функції для окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій нею частині території України, та ролі РЧХ в створенні та підтримці згаданих незаконних маріонеткових утворень.

    Українська сторона неодноразово надавала документальні свідчення причетності держави-агресора до підтримки та фінансування протиправної діяльності РЧХ зі створення її структурних підрозділів на тимчасово окупованій території України, а також факти незаконного захоплення рухомого та нерухомого майна Товариства Червоного Хреста України (ТЧХУ).

    Наголошуємо, що Товариство Червоного Хреста України є єдиним визнаним товариством Червоного Хреста, яке здійснює гуманітарну діяльність на всій території України в межах її міжнародно визнаних кордонів та уповноважене створювати місцеві осередки Червоного Хреста. Донецька та Луганська регіональні філії ТЧХУ є її невід’ємними складовими та продовжують функціонування, хоча й були змушені тимчасово залишити тимчасово окуповану територію України, рятуючись від переслідувань окупаційної адміністрації РФ.

    Україна з незмінною повагою ставиться до Федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця як незалежної гуманітарної організації неурядового та неполітичного характеру. У цьому зв’язку наголошуємо, що Стаття 4 Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця чітко встановлює, що національні товариства мають поважати фундаментальні принципи Міжнародного руху та керуватися принципами міжнародного гуманітарного права. Жодні імперативи не можуть слугувати виправданням грубих порушень фундаментальних принципів та міжнародного гуманітарного права, яке чітко регулює правовий режим окупованих територій, зокрема відповідні обов’язки держави-окупанта та національних товариств.

    Наголошуємо, що своїми грубими порушеннями міжнародного права та Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця РЧХ наносить серйозну та довготривалу репутаційну шкоду всій Федерації. Для діяльності Червоного Хреста немає нічого важливішого за довіру. Удар по довірі до всієї Федерації — найгірший наслідок протиправних дій РЧХ.

    Українська сторона очікує на продовження моніторингу і надання об’єктивних і неупереджених оцінок з боку МФТЧХ триваючої протиправної діяльності РЧХ на тимчасово окупованій території України”, – йдеться у заяві МЗС України.

    Джерело: https://censor.net/ua/n3512305