Могут ли быть сорваны выборы президента Украины в условиях неконтролируемости властями Донецкой и Луганской областей? В каких условиях они могут быть проведены, какая крайняя черта? Что может послужить для властей поводом отменить кампанию? «Топор» решил спросить у экспертов и политиков, что они думают по данному поводу.


 Евгений Царьков (руководитель одесского обкома Коммунистической партии Украины)

Безусловно, выборы могут сорваны в условиях тех массовых протестов, которые охватили Юго-Восток Украины. Уже сейчас де-факто на Юго-Востоке введено чрезвычайное положение. Речь идет об антитеррористической операции. Однако, даже если они и будут проведены, то они будут легетимны, и их не признает мировое сообщество. Во-первых, ранее было подписано соглашение о проведении выборов в декабре 2014 года. Таким образом, выборы в мае нарушают данное соглашение. В во-вторых, ввиду протестов на Юго-Вотоке кандидаты не могут там вести полноценную агитационную кампанию. Эти выборы только еще больше расколят страну. Осталось подождать ещё немного.

 Вадим Карасёв (политолог, Киев)

Выборы могут быть сорваны только в одном случае – если Росссия введет свои войска на территорию Украины. Если войска Россия не введет, то киевские власти смогут держать под контролем большую часть Донецкой и Луганской области и обеспечить там проведение выборов главы государства.

 Владимир Корнилов (политолог)

Выборы в полном смысле этого слова никто проводить не собирается. Сейчас идет борьба не за электорат, а за право объявить победителя. Теоретически данная грызня может привести к переносу «выборов» – «кандидатша», понимающая, что проигрывает в этой грызне, может постараться затребовать тайм-аут для того, чтобы получить время на переговоры с основными спонсорами

 Андрей Маляс (глава одесской областной организации партии «Свобода»)

Возможно, что выборы будут сорваны. Но нужно учитывать интересы не только Донецка и Луганска, но и интересы Одессы. Большинство одесситов ратуют за честные и демократические выборы как президента Украины, так и городского головы. В Одессе невозможен сценарий, который прошел в Донецке. Тут все зависит от Путина. Если по стране будет введено чрезвычайное положение в связи с вмешательством России, то выборы будут отменены.

 Олег Царёв (экс-кандидат в президенты Украины)

Согласно действующего законодательства, де-юре выборы президента могут быть проведены и состояться, даже если на них придут три человека и проголосуют. А вот де-факто, когда армия ведёт военные действия против своих сограждан, проводить выборы президента страны как минимум некрасиво.

 Евгений Попов (политолог, Одесса)

Я думаю, выборы президента Украины состоятся, как и планируется, 25 мая. Оснований для переноса или отмены выборов нет. На протяжении всей истории независимой Украины выборы проходили со значительными нарушениями по всей стране. На некоторых участках фальсификации нарушений достигали рекордных масштабов, но при этом выборы всегда признавались состоявшимися. В нынешних условиях кардинально ничего не поменялось, граждане, ассоциирующие себя с Украиной, смогут проголосовать за того кандидата, которого они хотят. А задачей кандидатов на пост президента является защита полученного результата. Также следует ожидать усиление охраны избирательных участков в Восточных и Южных областях.

 Анатолий Бойко (глава областной организации «Комитета избирателей Украины»)

Я считаю, что выборы могут не состояться только при одном условии: введение чрезвычайного или военного положения на Украине. Других вариантов развития не вижу.

 

 Вадим Адеркас (политтехнолог, Одесса)

Нынешняя территориально-политическая проблема Украины препятствует нормальному протеканию всех процессов. Выборы президента – не исключение. Например, согласно ст. 19 ЗУ «О выборах президента Украины», выборы проводятся в одномандатном округе, включающем всю территорию Украины. В том случае, когда из-за вооруженного противостояния невозможно будет установить легитимность того или иного органа или процесса кампании, так же невозможно будет установить и легитимность самого результата выборов. Это как пример. И это может сыграть на руку некоторым особо рвущимся во власть кандидатам. Отменить кампанию может сам кандидат – центральная власть лишь должна принять решение о переносе или отмене внеочередных выборов, и сделать это можно только через парламент.

Артём Бузила

Світ

  • В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію
    В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію

    Міністерство закордонних справ України розчароване рішенням Правління Міжнародної федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (МФТЧХ) щодо Російського Червоного Хреста (РЧХ).

    Про це йдеться у коментарі, опублікованому на сайті МЗС, передає Цензор.НЕТ.

    “Змушені констатувати, що у тексті рішення відсутня належна оцінка протиправної присутності та діяльності Російського Червоного Хреста на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території України в межах Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей, а також в Автономній Республіці Крим.

    Як неодноразово наголошувала українська сторона, присутність та діяльність РЧХ на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території нашої держави є грубим порушенням Конституції, законів України та міжнародного права.

    Згадані дії РЧХ є також серйозним порушенням Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та Конституції МФТЧ, зокрема принципу єдності, згідно з яким в кожній країні може бути лише одне товариство Червоного Хреста або Червоного Півмісяця, а також зобов’язання національних товариств поважати територіальну цілісність та незалежність.

    Рішення Правління МФТЧХ йде всупереч положенням резолюцій Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року “Територіальна цілісність України” та ES-11/4 від 12 жовтня 2022 року “Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН”, в яких міститься заклик до всіх держав, міжнародних організацій та спеціалізованих установ системи ООН не визнавати спроби анексії Росією частин території України та утримуватися від будь-яких дій та кроків, які можуть тлумачитися як визнання зміни статусу цих територій.

    Привертає особливу увагу той факт, що в рішенні Правління відсутня реакція на діяльність так званих “Донецького Червоного Хреста” та “Луганського Червоного Хреста”, які виконують допоміжні функції для окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій нею частині території України, та ролі РЧХ в створенні та підтримці згаданих незаконних маріонеткових утворень.

    Українська сторона неодноразово надавала документальні свідчення причетності держави-агресора до підтримки та фінансування протиправної діяльності РЧХ зі створення її структурних підрозділів на тимчасово окупованій території України, а також факти незаконного захоплення рухомого та нерухомого майна Товариства Червоного Хреста України (ТЧХУ).

    Наголошуємо, що Товариство Червоного Хреста України є єдиним визнаним товариством Червоного Хреста, яке здійснює гуманітарну діяльність на всій території України в межах її міжнародно визнаних кордонів та уповноважене створювати місцеві осередки Червоного Хреста. Донецька та Луганська регіональні філії ТЧХУ є її невід’ємними складовими та продовжують функціонування, хоча й були змушені тимчасово залишити тимчасово окуповану територію України, рятуючись від переслідувань окупаційної адміністрації РФ.

    Україна з незмінною повагою ставиться до Федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця як незалежної гуманітарної організації неурядового та неполітичного характеру. У цьому зв’язку наголошуємо, що Стаття 4 Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця чітко встановлює, що національні товариства мають поважати фундаментальні принципи Міжнародного руху та керуватися принципами міжнародного гуманітарного права. Жодні імперативи не можуть слугувати виправданням грубих порушень фундаментальних принципів та міжнародного гуманітарного права, яке чітко регулює правовий режим окупованих територій, зокрема відповідні обов’язки держави-окупанта та національних товариств.

    Наголошуємо, що своїми грубими порушеннями міжнародного права та Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця РЧХ наносить серйозну та довготривалу репутаційну шкоду всій Федерації. Для діяльності Червоного Хреста немає нічого важливішого за довіру. Удар по довірі до всієї Федерації — найгірший наслідок протиправних дій РЧХ.

    Українська сторона очікує на продовження моніторингу і надання об’єктивних і неупереджених оцінок з боку МФТЧХ триваючої протиправної діяльності РЧХ на тимчасово окупованій території України”, – йдеться у заяві МЗС України.

    Джерело: https://censor.net/ua/n3512305