Никулден у Виноградному

У селі Виноградне Кубейської громади Болградського району провели старовинний болгарський народний обряд «Никулден», який ще називають «купання Миколаїв».

Фахівці Одеського обласного Центру болгарської культури у місті Болград (директор Галина Іванова) та творчий колектив Виноградненського сільського Будинку культури (директор Сергій Станєв) привітали декількох мешканців села, які мають ім’я Миколай.

У цей день за старовинними болгарськими народними традиціями привітали з іменинами мешканців Виноградного Миколу Стоянова, Миколу Георгієва, Микола Димитрова та Миколу Демірова.

Одягнені у яскраві національні костюми гості під запальну народну музику вітали Миколаїв, та проводили обряд  «купання» іменинників – мили їм руки та обличчя свяченою водою (болгари вважають, що таке купання зміцнить здоров’я іменинників, захистить їх від бід і напастей – ред.), бажаючи всього найкращого Миколаям, їхнім сім’ям та Україні.Никулден у Виноградном Никулден у ВиноградномуНикулден у Виноградному

Никулден у Виноградному
Никулден у Виноградному, фото: Топор

Крім того, винуватців свята прикрашали вінком із ялинкових гілок, а над їх головою підіймали обрядовий коровай, як побажання високих врожаїв у наступному році. А на згадку про цей день Миколам дарували рушники, якими вони витиралися.

Вокальний колектив Виноградненського БК виконував для Миколаїв народну болгарську пісню, присвячену святу, звісно ж, не обійшлося без традиційного хоро, яке об’єднувало гостей та господарів на кожному подвір’ї.

Никулден у Виноградному Никулден у Виноградному, фото: Топор

Гостей частували традиційними стравами, серед яких обов’язковою є запечений короп чи карась, адже здавна Святого Миколая вважають покровителем моряків та рибалок.

Додамо що народну традицію проведення Никулдня колектив Центру болгарської культури у місті Болград почав відроджувати у 2014 році. Відтоді цей обряд проводять у багатьох селах району.

Відзначимо що у Республіці Болгарія Нікулден відзначають 6 грудня, оскільки болгарська церква живе за новоюліанським календарем. Православна церква України з 1 вересня минулого року також оголосила про перехід на новоюліанський календар при цьому нікого не примушуючи до календарних змін, зберігаючи за громадами право дотримуватися звичного календаря.

Водночас УПЦ досі живе по юліанському календарю, тож День Святого Миколая відзначає 19 грудня. Щодо українців,  то у різних регіонах держави свято відзначають у різні дати – як 6, так і 19 грудня.

Матеріал підготовлений за сприянням програми “Голоси України” в рамках ініціативи Ганни Арендт, яка реалізується Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним офісом міністерства закордонних справ Німеччини. Зазначимо, вищеназвані організації ніяким чином не впливають на наш контент і не несуть за нього відповідальність.

Сергій Мединський