Росія веде інтенсивну пропаганду та дезінформацію про Україну в інформаційному просторі Республіки Молдова, використовуючи Telegram-канали та прокремлівські ЗМІ. Про це заявив голова Громадської організації “Лабораторія інформаційних досліджень та аналізу” (“Labria”) Ігор Карпеченко на прес-конференції в Кишиневі, передає “IPN”. 

За словами експертів, аналіз, проведений з початку року по вересень 2024 року, показав, що російська пропаганда спрямована на певні цільові групи з Молдови з метою викликати страх перед можливою війною та переконати громадян у тому, що зміцнення обороноздатності Молдови є загрозою. За допомогою цих наративів робиться спроба маніпулювати громадською думкою у бік ідеї швидкої ескалації збройного конфлікту країни.

Російська пропаганда просуває повідомлення, що зображають Україну як агресора та терористичну державу, а Росію зображують як рятівницю. Частина зусиль була спрямована на те, щоб перешкодити Україні експортувати сільськогосподарську продукцію через територію Республіки Молдова.

Крім традиційної пропаганди, було також виявлено численні кампанії з дезінформації. Деякі з них посилалися на існування в Україні небезпечних лабораторій, інші стверджували, що на території Республіки Молдова знаходяться винищувачі F-16. Ще одне хибне повідомлення стосувалося президента Республіки Молдова, яку звинуватили у транспортуванні до країни небезпечних біологічних матеріалів. Спочатку ця інформація поширювалася анонімними каналами, потім Telegram-каналами і в ЗМІ, підконтрольних втікачеві Ілану Шору.

Журналіст із TV8 Штефан Бежан заявив, що Молдова стикається з гібридною інформаційною війною, в якій Росія нав’язує свої пропагандистські ідеї. Дослідження охопило сотні молдавських Telegram-каналів, більшість з яких анонімні та з’явилися після 24 лютого 2022 року. Деякі Telegram-канали, які раніше критикували Ілана Шора, пізніше почали його хвалити, і швидше за все він купив ці канали. Цілі російської пропаганди – дискредитувати проєвропейську владу, знизити довіру громадян до них, підтримати рейтинг прокремлівських сил на президентських та парламентських виборах. Окрім того, вона спрямована на скорочення підтримки населення України.

Експерт Михайло Панайотов зазначив, що проаналізувавши інформаційну діяльність посольства Росії в Республіці Молдова, встановлено, що дипмісія активно використовує Telegram для поширення дезінформації про Україну. За січень-вересень було виявлено понад 500 публікацій, у тому числі понад 200 містили явні ознаки пропаганди. Російська пропаганда у Молдові спрямована на створення реальності, в якій Україна та її партнери розглядаються як агресори, а Росія як рятівниця.