В Одесі на регіональному форумі, в рамках якого обговорюють перспективи розвитку крафтового бізнесу регіону, зібралися крафтові виробники, інвестори, представники ресторанного бізнесу та роздрібних торгівельних мереж.
Як розповів Інтернет-газеті “Топор” заступник директора Департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської ОВА Артем Булгару, “готуючи захід, ми поставили собі за мету побудувати своєрідний міст між крафтовим бізнесом регіону та роздрібними торгівельними мережами й ресторанним бізнесом, що, без перебільшення, сприятиме покращенню бізнес клімату.
Сьогодні представники крафтового бізнесу отримають вичерпну інформацію про особливості доступу до інвестицій, про те, як розширити ринок збуту своєї продукції та які зміни відбулися в нормативно-правовій базі, що регламентує їх діяльність”.
На форумі представлена продукція з різних районів Одеської області, хоча багато крафтовиків приїхали з півдня області. Більшість виробників наголошують, що в умовах війни крафтовий бізнес продовжує працювати, хоча стикається із суттєвими проблемами, пов’язаними з логістикою та частими відключеннями електроенергії.
“Сьогодні український споживач суттєво змінився. Якщо раніше більшість покупців дивились лише на ціну, то сьогодні все частіше цікавляться якістю продукцією. Хоча, на жаль, доставляти нашу продукцію з півдня Одещини в обласний центр та інші регіони стає складніше, що пов’язано з логістикою через прикордонну ділянку Паланка – Маяки та посиленям пропускного режиму”, – розповідає власник производство мясных деликатесов “Балкански ястия” (м.Болград) Сергій Русєв.
Крім того, він наголосив, що для покращення умов ведення крафтового бізнесу, зокрема в Бодградському районі, місцевій владі та уряду варто вирішити питання щодо передачі земель міністерства оборони, які не використовуються за призначенням, органам місцевої влади.
“Ми інвестували значну суму в розбудову в Болграді туристично-виробничого комплексу, де крім виробничих потужностей планували побудувати територію для туристів. Частину приміщень під проект придбали на законних підставах, однак земля, на якій вони знаходяться, перебуває у власності міністерства оборони. Як наслідок, ми не можемо ні провести комунікації, ні займатися розбудовою туристичного комплексу. Для вирішення проблемного питання, з яким стикаємось не тільки ми, потрібно об’єднати зусилля не тільки органів місцевої влади, а й уряду”, – заявив Сергій Русєв.
З його слів, Болградський район має значний туристичний потенціал, який до повномасштабного вторгнення почали реалізовувати. Тільки локацію “Балкански ястия” відвідували до 2000 туристів не тільки з України, а з Європи та Азії. А як відомо, кожен турист – це стимул для розвитку малого та середнього бізнесу в регіоні.
Розповідаючи про форум, представник малого підприємництва ТОВ “Кара Марин” (с. Голиця, Василівська громада Болградського району) Мар’яна Дімітрієва наголосила, що с кожним днем попит на крафтову продукцію росте, а доступ до роздрібних торгівельних площадок дозволить розширити виробництво.
“На нашому підприємстві виробляється бринза та каурма за рецептами наших пращурів. Незважаючи на те, що підприємство відносно молоде, але вже маємо своїх регулярних покупців. Все частіше до нас звертаються із замовленнями з інших регіонів області та обласного центру”, – розповіла Мар’яна Дімітрієва та підкреслила, що проведення таких форумів дозволяє налагодити діалог між виробниками та торговими мережами.
Відзначимо, що організаторами Форуму є Одеська обласна державна адміністрація та Агенція регіонального розвитку Одеської області за підтримки АТ «УКРСИББАНК».