Сегодня украинский парламент ратифицировал Договор между Кабинетом Министров Украины и правительством Республики Молдова о сотрудничестве в сфере охраны и стабильного развития бассейна реки Днестр. Сообщает Интернет-газета “Топор”.

За соответствующий проект закона проголосовали 227 депутатов Верховной Рады Украины.

Отметим, Днестровский бассейновый договор подписан между правительствами Украины и Республики Молдова в Риме 29 ноября 2012 года, но так и не вступил в силу по причине отсрочкой с ратификацией в украинском парламенте. Молдавский законодательный орган ратифицировал договор ещё в 2013 году. По мнению экологов это привело к замораживанию сотрудничества между молдавскими и украинскими властями в вопросах сохранения Днестра и не позволяло своевременно реагировать на изменение климата и многочисленные негативные тенденции в бассейне реки Днестр.

Экологи Украины и Республики Молдова с оптимизмом восприняли ратификацию Днестровского бассейнового договора. “В 1954 году Молдова построила на Днестре Дубоссарскую ГЭС, что не позволило осетровым подняться вверх по течению для нереста. Чуть позже Украина также построила Днестровский каскад ГЭС, что также негативно отразилось на гидрологической ситуации в дельте реки. С ратификацией бассейнового договора Украина будет осторожней принимать какие-либо действия на Днестре”, – отметил директор НПП “Тузловские лиманы”, эколог Иван Русев.

В свою очередь, директор молдавской неправительственной организации “Eco-Tiras” Илья Тромбинский подчеркнул, что “ратификация дает возможность Молдове и Украине начать сотрудничество по бассейну реки на современном европейском уровне. Разумеется, для того, чтобы он дал эффект, необходима политическая воля обеих сторон.”

Напомним, в ноябре 2015 года представители ПАО “Укргидроэнерго” объявили о намерении построить шесть ГЭС в верхнем течении Днестра, что, по оценкам чиновников, позволит увеличить производство электроэнергии при минимальном влиянии на окружающую среду.

Планы украинской стороны вызвали негативную реакцию экологов обеих стран, которые призвали правительство Украины воздержаться от односторонних действий на Днестре. Экологи Республики Молдова обратились к международным экологическим организациям и Европейской комиссии с просьбой повлиять на решение Киева и не допустить строительства ГЭС в верховье реки. В связи с тем, что Днестровский бассейновый договор не вступил в силу, молдавскому правительству было сложно повлиять на украинскую сторону, хотя на протяжении 2016 года велись переговоры на межправительственном уровне.

С ратификацией договора Киеву придется прислушиваться к позиции Кишинева. В статье 8 ратифицированного Договора указано, что стороны будут “воздерживаться от действий, которые могут ухудшить гидрологический и гидрохимический режим, а также гидробиологическое состояние воды бассейну реки Днестр и состояние, связанных с ними экосистем”.

Світ

  • В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію
    В українському МЗС розчаровані відмовою Червоного Хреста виключити зі складу російську організацію

    Міністерство закордонних справ України розчароване рішенням Правління Міжнародної федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (МФТЧХ) щодо Російського Червоного Хреста (РЧХ).

    Про це йдеться у коментарі, опублікованому на сайті МЗС, передає Цензор.НЕТ.

    “Змушені констатувати, що у тексті рішення відсутня належна оцінка протиправної присутності та діяльності Російського Червоного Хреста на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території України в межах Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей, а також в Автономній Республіці Крим.

    Як неодноразово наголошувала українська сторона, присутність та діяльність РЧХ на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території нашої держави є грубим порушенням Конституції, законів України та міжнародного права.

    Згадані дії РЧХ є також серйозним порушенням Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та Конституції МФТЧ, зокрема принципу єдності, згідно з яким в кожній країні може бути лише одне товариство Червоного Хреста або Червоного Півмісяця, а також зобов’язання національних товариств поважати територіальну цілісність та незалежність.

    Рішення Правління МФТЧХ йде всупереч положенням резолюцій Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року “Територіальна цілісність України” та ES-11/4 від 12 жовтня 2022 року “Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН”, в яких міститься заклик до всіх держав, міжнародних організацій та спеціалізованих установ системи ООН не визнавати спроби анексії Росією частин території України та утримуватися від будь-яких дій та кроків, які можуть тлумачитися як визнання зміни статусу цих територій.

    Привертає особливу увагу той факт, що в рішенні Правління відсутня реакція на діяльність так званих “Донецького Червоного Хреста” та “Луганського Червоного Хреста”, які виконують допоміжні функції для окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій нею частині території України, та ролі РЧХ в створенні та підтримці згаданих незаконних маріонеткових утворень.

    Українська сторона неодноразово надавала документальні свідчення причетності держави-агресора до підтримки та фінансування протиправної діяльності РЧХ зі створення її структурних підрозділів на тимчасово окупованій території України, а також факти незаконного захоплення рухомого та нерухомого майна Товариства Червоного Хреста України (ТЧХУ).

    Наголошуємо, що Товариство Червоного Хреста України є єдиним визнаним товариством Червоного Хреста, яке здійснює гуманітарну діяльність на всій території України в межах її міжнародно визнаних кордонів та уповноважене створювати місцеві осередки Червоного Хреста. Донецька та Луганська регіональні філії ТЧХУ є її невід’ємними складовими та продовжують функціонування, хоча й були змушені тимчасово залишити тимчасово окуповану територію України, рятуючись від переслідувань окупаційної адміністрації РФ.

    Україна з незмінною повагою ставиться до Федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця як незалежної гуманітарної організації неурядового та неполітичного характеру. У цьому зв’язку наголошуємо, що Стаття 4 Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця чітко встановлює, що національні товариства мають поважати фундаментальні принципи Міжнародного руху та керуватися принципами міжнародного гуманітарного права. Жодні імперативи не можуть слугувати виправданням грубих порушень фундаментальних принципів та міжнародного гуманітарного права, яке чітко регулює правовий режим окупованих територій, зокрема відповідні обов’язки держави-окупанта та національних товариств.

    Наголошуємо, що своїми грубими порушеннями міжнародного права та Статутів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця РЧХ наносить серйозну та довготривалу репутаційну шкоду всій Федерації. Для діяльності Червоного Хреста немає нічого важливішого за довіру. Удар по довірі до всієї Федерації — найгірший наслідок протиправних дій РЧХ.

    Українська сторона очікує на продовження моніторингу і надання об’єктивних і неупереджених оцінок з боку МФТЧХ триваючої протиправної діяльності РЧХ на тимчасово окупованій території України”, – йдеться у заяві МЗС України.

    Джерело: https://censor.net/ua/n3512305