Бюджет на оборону

Минулого року, другому році повномасштабної війни з росією, громади Болградського району виділили на потреби ЗСУ та заходи з територіальної оборони у громадах району 38 092 тис. грн,  що складає 4,04% від власних надходжень.

Такі дані містяться в Аналізі економічного і соціального розвитку району за 2023 рік, наведеному у проєкті Програми економічного і соціального розвитку Болградського району на 2024 рік, розміщеному на сайті районної ради.

Відзначимо, що у тому ж документі йдеться  про те, що у 2023 році до місцевих бюджетів громад району надійшло 879 545 тис. грн. 

Мало того – на 01 січня 2024 року залишок невикористаних коштів по місцевих бюджетах територіальних громад Болградського району складав 101 414,0 тис. грн.

Заради справедливості можна сказати, що до згаданої суми, яка пішла на потреби оборони з бюджетів громад району, можна додати ще 52 024,6 тис. грн. Це податок на доходи фізичних осіб військових, який було вилучено з місцевих бюджетів у зв’язку із внесеними змінами до Бюджетного Кодексу України з 1 жовтня  2023 року.

Тобто, у цьому разі сума зросте до 90 116,6 тис. грн чи до 10,2% від власних надходжень до місцевого бюджету.

А якщо додати гроші, виділені громадами на допомогу військовим, які мобілізуються до Сил оборони, сім’ям загиблих (померлих), зниклих безвісти військовослужбовці та пораненим захисникам, загальна сума зросте ще на кілька мільйонів. Але ж, це не ті гроші, які адекватні люди направляють на оборону держави в час жорсткого військового протистояння з більш потужним ворогом.

На жаль, судячи з всього, керівники більшості громад Болградського району так не вважають.

Ба більше – їм на допомогу приходить законодавство України, яке не дозволяє напряму забезпечувати функціонування установ та закладів Збройних Сил України з місцевих бюджетів, адже це прерогатива держбюджету.

Місцеві бюджети можуть підтримувати ЗСУ через субвенцію в державний бюджет на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів, або через внески до статутного капіталу суб’єктів господарювання, через військові облігації або організацію волонтерської допомоги. Є і ще деякі варіанти.

Але ж, погодьтеся, – це зайвий клопіт. Кому воно потрібне, крім поодиноких випадків…

До речі, відзначимо, що стосується фінансування частин ТРО, цих обмежень немає. Але це не змінює відношення до виділення їм коштів (пам’ятаєте, як Болградський батальйон ТРО змінив юридичну адресу з Болграда на Арциз саме через брак фінансування).

Тому, поки що не можна сказати, що влада у Болградському районі прагне підтримувати наших захисників і що у Сил оборони є тут надійний тил. Чи зміниться щось – покаже час. Поки що бажання змін не проглядається, тож вся надія на волонтерів

 

Автор: Сергій Мединський

 

Залишити відповідь